Zmiany w kobiecym ciele po porodzie- czy są odwracalne?

Zmiany w kobiecym ciele po porodzie- czy są odwracalne?

Ciąża to naturalny, a jednak wyjątkowy, czasem trudny czas dla kobiety. Przygotowywanie się do narodzin dziecka jest związany nie tylko z różnymi emocjami, ale także zmianami w ciele kobiety. Wiele z nich to zmiany odwracalne, a do innych trzeba się przyzwyczaić. Co czeka ciało kobiety po porodzie?

Brzuch po porodzie- czy wróci do stanu sprzed ciąży?

Wygląd brzucha kobiet po porodzie to kwestia indywidualna. Z pewnością w pierwszych tygodniach po porodzie nie można spodziewać się, że brzuch będzie płaski. Niektóre kobiety bardzo szybko wracają do formy sprzed ciąży, a inne borykają się z oponką przez kilka lat. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych oraz od wyglądu i wytrenowania mięśni brzucha przed ciążą. Jeśli kobieta nie miała problemów z nadwagą, a jej brzuch przez większość życia był płaski, jest duża szansa, że w kilka miesięcy po porodzie uda się wrócić do wyglądu sprzed ciąży. Czasem dzieje się to bez większego wysiłku, a w innych przypadkach powrót do formy wiąże się z wyrzeczeniami kulinarnymi i ćwiczeniami fizycznymi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że po porodzie rozmiar ubrań może powiększyć się już na zawsze. Wtedy pozostaje popracować nad samoakceptacją.

Biust kobiety karmiącej może stać się ogromny- czy to już na stałe?

Rozmiar piersi może zmienić się już podczas ciąży- rozmiar biustu powiększa się, a piersi stają się bolesne i tkliwe. Zmiany zachodzą również w obrębie brodawek sutkowych- ich obwód się zwiększa oraz robią się ciemniejsze. Podczas karmienia piersią brodawki mogą ucierpieć najbardziej, szczególnie zaraz na początku, gdy nie są przyzwyczajone do ssania. Wtedy warto mieć pod ręką np. Purelan, Maltan, Mamas- są to maści przyspieszające regenerację pękających brodawek sutkowych. Karmienie piersią jest rewolucją dla biustu- na początku stają się ogromne i twarde, a po zakończeniu karmienia ich rozmiar może być większy niż przed ciążą. U niektórych kobiet zdarza się, że piersi są mniejsze niż przed ciążą- niestety wiąże się to z tym, że najczęściej stają się one mniej jędrne.

Biodra i stopy zmieniają swój rozmiar na większy.

Podczas ciąży miednica przygotowuje się do porodu, dlatego obwód bioder może się zwiększyć. Wiele kobiet od momentu ciąży boryka się z większymi biodrami już na zawsze. Jednak nie warto się tym przejmować, ponieważ zmiana ta zazwyczaj nie jest widoczna gołym okiem. Podczas ciąży dużym problemem jest opuchlizna stóp, która niekiedy uniemożliwia założenie swoich ulubionych butów. Jednak czasem okazuje się, że nawet po porodzie- gdy opuchlizna znika, rozmiar stopy jest większy niż przed ciążą. Zazwyczaj jest to zmiana o jeden rozmiar w górę, do której trzeba już przywyknąć. Pomimo że ciąża i poród to zupełnie naturalne zjawiska, niosą za sobą szereg zmian, które bywają nieodwracalne.