Wzdęcia i gazy wpływają na jakość życia

Wzdęcia i gazy wpływają na jakość życia

Wzdęcia i gazy męczą niemalże 50% polskiego społeczeństwa. Mimo, iż niełatwo jest wskazać jednoznaczną definicję, przyjmuje się, że w trakcie takich dolegliwości wzrasta objętość brzucha, dzięki występujących w nim gazom. Jak można sobie z nimi poradzić?

 

Wzdęcia i gazy – co to takiego?

Wzdęcia pojawiają się w momencie występowania znacznych ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Dolegliwości te nie są jednak możliwe to potwierdzenia, gdyż lekarzowi bardzo ciężko jest w stanie określić czy faktycznie dane odczucia mają miejsce. Wszystko powiązane jest z zaburzeniami czucia trzewnego oraz motoryki jelit, przez co rozumie się zbyt dużą nadwrażliwością na pokarmy oraz inne zjawiska, które w przypadku każdego innego człowieka nie wywołują jakichkolwiek skutków ubocznych. Mowa o zaburzeniach czynnościowych.

Gazy znajdują się w jelitach każdego człowieka, a powstają na skutek połykanego powietrza w trakcie jedzenia oraz mówienia. Drugą przyczyną jest fermentacja pozostałości pokarmowych, co także ma miejsce w jelitach i jest skutkiem oddziaływania bakterii.

Wzdęcia i gazy występujące u człowieka są uwarunkowane typem zjadanych pokarmów, składem mikroflory jelitowej, a także sprawności pasażu jelitowego. Odpowiednie ilości gazów przedostają się do krwi, aby w dalszej kolejności opuścić organizm z powietrzem wydychanym przez człowieka. Wszystko co pozostanie w jelitach opuszcza ciało jako wiatry.

 

Co sprzyja pojawianiu się gazów w organizmie?

Wzdęcia i gazy nękają człowieka przede wszystkim w trakcie wdychania większych ilości powietrza, co odbywa się w trakcie palenia papierosów oraz żucia gumy, a nawet rozmów towarzyszących spożywaniu posiłków. Niektóre pokarmy posiadają również gazotwórcze działanie, chodzi przede wszystkim o rośliny zaliczane do rodziną strączkowych. Wypijanie napojów gazowanych to jeszcze jedna przyczyna. Gazy w większej ilości pojawiają się u osób, które na skutek przebytych operacji nie mogą sobie odbić po jedzeniu. Należy wspomnieć także o niewłaściwym trawieniu oraz wchłanianiu odbywającym się w jelicie cienkim, zwolnieniu czasu pasażu jelitowego i na końcu przeroście bakteryjnym ściśle związanym z jelitem cienkim.

Te same dolegliwości mogą wystąpić również u osób, które nie palą papierosów, dobrze się odżywiają oraz nie zmagają się z żadną z wymienionym dolegliwości. Mogą być one uwarunkowane budową oraz genetycznymi przypadłościami.