Wszy to pasożyty, które mogą się przytrafić każdemu dziecku, nawet najczystszemu. Problem ten czasami pojawia się w przedszkolach i młodszych klasach szkoły podstawowej. Wszawica bardzo łatwo się rozprzestrzenia- dzieci zarażają się od siebie podczas zabawy, leżakowania, kiedy pożyczają sobie grzebień, szczotkę, spinkę do włosów lub dają przymierzyć czapkę. Sprawdź, jak szybko i skutecznie pozbyć się wszy u dziecka.
Objawy wszawicy.
Podstawowym objawem jest swędzenie skóry głowy. Wszy gryzą dziecko, a w miejscu ukąszenia na skórze pojawia się czerwona plamka (nieco mniejsza niż po ugryzieniu komara). Takich miejsc pojawia się coraz więcej, a dziecko nieustannie drapie się po głowie. Kiedy przeczeszemy włosy malucha, zauważymy malutkie żółtawe jaja pasożytów- gnidy. Początkowo mogą one przypominać łupież, jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się widać zdecydowaną różnicę w wyglądzie zmian, a gnidy w przeciwieństwie do łupieżu, są mocno przytwierdzone do nasady włosów.
Leczenie.
Pozbycie się wszy nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i systematyczności. Udaj się do apteki i kup specjalistyczny preparat na wszy- szampon, piankę lub płyn. Pamiętaj, by wybrać odpowiedni do wieku dziecka. Stosuj go zgodnie z instrukcją. Nigdy nie przerywaj kuracji wcześniej, tylko dlatego, że wydaje Ci się, że problem już zniknął. Dodatkowo zaopatrz się w specjalny grzebień pomocny w wyczesywaniu gnid (bardzo często jest on już dołączony do opakowania z preparatem leczniczym) i kulka razy dziennie dokładnie wyczesuj włosy dziecka. Po kilku dniach problem zostanie rozwiązany.
Aby uniknąć zarażenia wszawicą w przyszłości, zadbaj o profilaktykę. Naucz dziecko, że takie przedmioty jak grzebień, szczotka czy gumki do włosów, to rzeczy osobiste, których nie powinno się nikomu pożyczać. Uczuj malucha również na to, że przymierzanie czapek lub opasek na włosy kolegów i koleżanek z przedszkola, to kiepski pomysł.