Warning: Declaration of MenuWalker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/dynamite/public_html/blogbydozza.pl/wp-content/themes/them/functions.php on line 0

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'blockusers_init' not found or invalid function name in /home/dynamite/public_html/blogbydozza.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Samochód nowy czy z drugiej ręki?

Samochód nowy czy z drugiej ręki?

Samochód nowy czy z drugiej ręki?

Zmiana samochodu nieodzownie łączy się z pytaniem: na jaki samochód się zdecydować? Czy lepiej kupić auto pachnące nowością lecz niższej klasy, czy używane za to z lepszym wyposażeniem?

Samochód nowy

W przypadku samochodu z salonu, jego największą zaletą jest to, że nikt wcześniej go nie eksploatował. Lakier jest perfekcyjny, wnętrze pachnące świeżością, plastiki nie popękane i nie porysowane. Każda, nawet najdrobniejsza awaria naprawiona zostanie na gwarancji. Samochód bez przetartych siedzeń, łuszczącej się kierownicy czy wypłowiałych plastików daje komfort i zadowolenie. Mimo niewątpliwej radości z posiadania nowego samochodu warto zdawać sobie sprawę, że będzie on bardzo szybko tracił na wartości. Samo wyjechanie nim z salonu obniża jego wartość rynkową. Już po 3 lub 4 latach może być wart połowę ceny nabycia. Przy nowym samochodzie mamy jednak pewność, że wydatki związane z użytkowaniem będą ograniczały się do zakupu paliwa, ubezpieczenia i przeglądu.

Samochód z rynku wtórnego

Im starszy samochód i wyższy przebieg, tym większe prawdopodobieństwo awarii oraz nieplanowanych wydatków związanych z eksploatacją podzespołów. Kupując używany samochód marki premium, należy brać pod uwagę, że ceny części mogą pociągnąć nas po kieszeni. By zminimalizować wydatki, części eksploatacyjnych można poszukać w Internecie. Należy jednak pamiętać, że zbytnie oszczędzanie na częściach może odbić się na komforcie jazdy. W przeciwieństwie do samochodów z salonu, samochód używany nie będzie tracił tak szybko na wartości. Wiele osób decyduje się na samochód z drugiej ręki ze względu na możliwość wyboru samochodu mocniejszego, lepiej wyposażonego. Kupując samochód salonowy, musieliby postawić na gorsze wyposażenie i tańszy egzemplarz. Największą wadą używki jest nieznana historia. Nigdy nie mamy 100% pewności, że samochód nie uczestniczył w wypadu. Zaniżony przebieg to również częsta praktyka stosowana przez handlarzy.

Decydując się na samochód kilkuletni możemy kupić lepiej wyposażony model, z silniejszą jednostką napędową np. boxer diesel. Należy mieć jednak świadomość, że kilka miesięcy po zakupie, mogą pojawić się pierwsze usterki. Jeżeli wolimy mieć spokój z naprawami przez minimum kilka lat, warto zainwestować w samochód z salonu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że spadek wartości nowego samochodu może być dużo większy niż wartość napraw w używce. By nie naciąć się na mocno wątpliwy egzemplarz np. powypadkowy, warto przed zakupem samochodu używanego zainwestować w dokładny przegląd.

Wybór między samochodem używanym a nowym nie jest prosty. Należy jednak pamiętać, by nie kupować samochodu z niepewną historią, a także postawić na model, który przyniesie nam sporo frajdy w użytkowaniu.