Przemoc w rodzinie a kontakty z dziećmi

Przemoc w rodzinie a kontakty z dziećmi

Przemoc w rodzinie to problem, z którym musi mierzyć się coraz więcej osób. Ludzie nie radzą sobie z emocjami, nadużywają alkoholu, problemy przestają być rozwiązywane polubownie, tylko używana zostaje siła. Najbardziej cierpią na tym dzieci, nawet kiedy małżeństwo się już zakończy.

Jak wyglądają kontakty z dziećmi osób oskarżonych o przemoc?

Dzieci, które były świadkami przemocy fizycznej wymierzanej (najczęściej) w stronę ich mamy, muszą zmagać się z konsekwencjami takich przeżyć przez długie lata. Dorośli często stosują mechanizmy zaprzeczania i zniekształcanie rzeczywistości. Może nawet twierdzą, że dzieci nie były świadkiem bicia, gwałtów i innych form przemocy, ale im pociechy są starsze, tym więcej zauważają i rozumieją. W trakcie aktów przemocy dzieci stają przeciwko sprawcy i bronią ofiary albo karzą ofiarę razem ze sprawcą przemocy. Wiele dzieci jednak przejmuje rolę rozjemcy i stara się za wszelką cenę wprowadzić spokój w domu, pogodzić rodziców, którzy są dwoma najważniejszymi osobami w ich życiu. Kiedy dorośli zdecydują się na rozstanie, przemoc wielokrotnie się nie kończy, dlatego w celu ustalenia kontaktów trzeba udać się do sądu. Przygotowanie pozwu czy odpowiedzi na pozew, wszystkich dowodów w sprawie wymaga doświadczenia i czasu – w tym celu doskonale sprawdzi się kancelaria adwokacka Pabianice to przykład miasta w Polsce, gdzie można znaleźć najlepszych adwokatów, którzy doskonale wiedzą, jak ochronić nieletnich przed agresywnymi rodzicami.

Prawnicy mają świadomość, jakie argumenty wykorzystać w sądzie, w jaki sposób podważyć rzetelność osoby, która krzywdziła współmałżonka.

Jak kształtują się kontakty dzieci z agresywnym rodzicem?

Sędziowie przydzielający regularne kontakty z agresywnymi partnerami nawet nie zastanawiają się, jaki wpływ na dalsze życie i psychikę dzieci miały wydarzenia, których były świadkami. Co gorsza, przemoc wobec ofiary najczęściej nie kończy się wcale po rozstaniu, gdyż były partner robi wszystko, żeby przy pomocy dzieci odegrać się na drugiej osobie, kontynuować przemoc i ranić ją.

Eksperci informują, że spotkania dzieci ze sprawcami przemocy domowej powinny odbywać się w towarzystwie psychologów albo kuratorów sądowych – to jedyny sposób na ochronę ich zdrowia psychicznego.