Opinia techniczna budynku – dla kogo przewidziana?

Opinia techniczna budynku – dla kogo przewidziana?

Opinia techniczna budynku to dokument wydawany na podstawie przeprowadzonych oględzin i dokonanych przez fachowca obserwacji. Jest to mniej szczegółowy dokument od ekspertyzy technicznej budynku, ale w niektórych przypadkach wystarczający dla użytkowników. Co trzeba wiedzieć o opinii technicznej budynku?

Opinia techniczna budynku – kiedy warto ją wykonać

W planach kupno domu lub przebudowa tego, który został uzyskany w spadku. Niewielka cena kusi, ale i niepokoją, na przykład popękane gdzieniegdzie ściany. Z jednej strony okazja, której potencjalny właściciel nie chce przepuścić, z drugiej ryzyko. Czy na pewno obiekt jest wart swojej ceny? Czy nie trzeba będzie wyłożyć pieniędzy w kwocie równej zakupu, by dom doprowadzić do właściwego stanu? W tym celu przydaje się opinia techniczna budynku. Zlecona fachowcowi, pozwala uzyskać wiedzę, w jakim faktycznym stanie jest obiekt, którym interesuje się dana osoba.

Opinia techniczna budynku kosztuje, jednak jej wartość niepieniężna jest o wiele wyższa, gdy zachodzi ryzyko kupna domu wymagającego zbyt dużego wkładu finansowego. Po prześledzeniu dokumentacji projektowej, jak i wykonanych oględzinach, może się bowiem okazać, że taniej wyjdzie kupić nowy dom niż remontować ten nabywany po okazjonalnej cenie.

O opinię fachowca warto prosić w każdym przypadku, gdy nie ma pewności, jaki jest stan danej nieruchomości, ale i w sytuacji chęci dokonania większych remontów, przebudowy czy poważnych modyfikacji. W ten sposób ocenia się ponadto przybliżone koszty planowanych inwestycji.

Kto dokonuje opinii technicznej budynku

Doświadczony inżynier, który posiada odpowiednie uprawnienia budowlane, może dokonać oceny stanu technicznego danego obiektu. Opinia techniczna budynku przez niego wydana, to tak naprawdę opracowanie pozwalające sformułować wnioski zarówno o stanie badanego obiektu, jak i opłacalności przeprowadzania planowanych prac. Użytkownicy zyskują na bardzo ważnych informacjach, które składają się na ostateczną decyzję, co do kupna lub modyfikacji już posiadanej nieruchomości.