Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dzianin?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dzianin?

Podczas zakupu materiałów do szycia każdorazowo powinniśmy zwracać uwagę na ich skład oraz kraj, w którym zostały wytworzone. Producent dzianin odgrywa tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ swoją uczciwą pracą i troską o klientów zyskuje pewne standardy. Które są dla nas najważniejsze?

Certyfikat OEKO-TEX – co to takiego?

Najważniejszym z dostępnych standardów jest właśnie OEKO-TEX. Decydując się na zakup tkanin z tym oznaczeniem, zyskujemy pewność, że tkanina jest wolna od substancji chemicznych wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzkie. Certyfikat może być także wydany na pigmenty, barwniki i substancje chemiczne, które są wykorzystywane w procesie farbowania tkanin.

Producent dzianin dbający o ochronę środowiska

Coraz częściej słyszymy o produktach organicznych. Oznacza to, że producent dzianin mając na uwadze dobro naszej planety, decyduje się na poszanowanie środowiska naturalnego podczas produkcji. Wówczas tkanina otrzymuje certyfikat GOTS, który jest gwarancją kontroli każdego jego etapu. Materiały dzielimy na dwie kategorie — organiczną i zawierającą określoną ilość włókien ekologicznych. W pierwszym przypadku produkt posiada minimum 95% włókien organicznych, natomiast produkty z drugiej kategorii mają ich co najmniej 70%.

A może postawić na recykling?

Odpady powstające podczas produkcji tekstyliów można ponownie wykorzystać. Niestety ze względu na niewielkie skrawki, bardzo mały procent zostaje poddany recyklingowi. Mimo iż pochodzą z odzysku, to również można nadać im określone standardy. Jednym z nich jest certyfikat GRS. Aby tkanina mogła otrzymać dany standard, to ilość materiału pochodzącego z recyklingu powinien wynosić co najmniej 20%. Każdy etap pozyskiwania surowca i jego przetwarzania musi spełniać wymogi narzucone w danym standardzie. Najważniejsze z nich jest to, aby źródło skrawków było zaufane, a poza tym stosowana chemia nie może szkodzić środowisku. Kolejnym oznaczeniem jest RCS. Certyfikat ten weryfikuje faktyczną ilość włókien pochodzących z recyklingu. Produkt zostaje oznaczony tym symbolem, kiedy posiada minimum 5% tkanin wtórnych. W odróżnieniu od poprzedniego, środki chemiczne nie mają znaczenia w procesie przetwórczym.