Mini band czy Power band – jakie gumy wybrać?

Mini band czy Power band – jakie gumy wybrać?

Gumy do ćwiczeń o doskonałe urozmaicenie codziennego treningu, ponieważ można je wykorzystać w trakcie uprawiania niemal każdej aktywności. Zwiększają intensywność ćwiczeń oraz przyczyniają się do przyspieszenia ich efektu. Osoby, które powracają do sportu po kontuzji, a także te, które chcą stopniowo pracować nad siłą swoich mięśni, powinny wybrać minibandy, natomiast osoby spragnione intensywniejszych treningów będą bardziej zadowolone z gum oporowych power bands.

Zastosowanie gum oporowych

Elastyczne gumy oporowe słyną ze swojego uniwersalnego zastosowania. Mimo że różnią się wieloma parametrami, prawie każdą z nich można wykorzystać do ćwiczeń siłowych, jak również w trakcie zajęć relaksujących, rozciągających czy nawet rehabilitacji. Dzięki nim, wykonując podstawowe ćwiczenia, mięśnie zostają zmuszone do większej pracy, a tym samym możliwe jest szybsze uzyskanie zamierzonego efektu.

Minibandy a powerbandy – czym się różnią?

W dużym stopniu wybór właściwych gum oporowych zależy od tego, jak chcemy je wykorzystać. Minibandy to gumy oporowe w formie niewielkiej pętli. Sprężystością, grubością i oporem przypominają taśmy pilaste, jednak ze względu na zamknięty i nieco krótszy (mniej więcej 50 cm obwodu) kształt, ich wykorzystanie wymaga większej siły mięśni. Mini bands doskonale sprawdzają się do rzeźbienia dolnych partii ciała – zwłaszcza ud i pośladków. Są idealne na początek przygody z gumami oporowymi. Natomiast gumy oporowe power bands, choć także mają formę zamkniętej opaski, to ich parametry znacznie różnią się od mini bands. Przede wszystkim są grubsze, dłuższe i w trakcie ćwiczeń stawiają większy opór, dlatego z powodzeniem mogą stanowić zamiennik dla takich przyrządów jak hantle czy inny sprzęt obciążeniowy. Power bands cechują się dużą wytrzymałością, a w dodatku przynoszą rewelacyjne efekty.

Mini bands czy power bands – jakie gumy wybrać?

Dobór właściwej gumy do ćwiczeń jest bardzo istotny, ponieważ wybór na początku gumy o zbyt dużym oporze może szybko zniechęcić i doprowadzić do pe ciążenia mięśni. W trakcie pierwszych ćwiczeń po urazie, podczas rehabilitacji czy zajęć rozciągających zalec się, wybrać mini bandy. Natomiast do intensywnych treningów nastawionych na spalenie zbędnych kilogramów oraz szybkie wyrobienie kondycji znacznie lepiej sprawdzą się power bands, które są grubsze, a przy tym wymagają większego nakładu pracy mięśni w czasie ćwiczeń.