Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem?

Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem?

Wiele osób zastanawia się nad zakupem mieszkania, przez co bardzo często rozważane są właśnie te w kamieniach. Jednak nierzadko zdarza się, że mieszkanie w kamienicy nie jest przystosowane do tego, żeby w nim przyzwoicie mieszkać, a jego cena jest zawyżona.

Jakie najczęstsze problemy posiadają mieszkania w starych kamieniach?

Bardzo często może być tak, że mieszkanie samo w sobie dobrze się prezentuje, jednak nie możemy się dać na to nabrać. Nie chodzi tylko o samo mieszkanie, ale też o ogólny stan budynku. Jeśli mieszkanie będzie odnowione, jednak sam budynek będzie sprawiał problemy, to nie będziemy mogli cieszyć się z naszego mieszkania. Dlatego zawsze przed zakupem mieszkania upewnijmy się, że budynek jest w dobrym stanie, bo możemy potem mieć problem ze sprzedażą mieszkania po jakimś czasie. Bardzo ważne jest, żeby sprawić też stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Czasem może się zdarzyć, że ze względu na niskiej jakości kanalizację i instalację elektryczną, możemy mieć problem z podstawowymi czynnościami podczas dnia. Ważne jest też to, żeby upewnić się, czy nie są planowane jakieś plany remontowe. Jeśli będą remonty podczas zakupu mieszkania, to niekoniecznie będziemy wiedzieć do czego będą one prowadzić, przez co cena mieszkania może skoczyć w górę po skończeniu remontu, jak i czasem może spaść. Kolejną bardzo przydatną informacją może być to, jakiego rodzaju ogrzewania powinniśmy się spodziewać w kamienicy. Bardzo ważne jest to, żeby upewnić się, że stan ogrzewania nie stanowi problemu oraz że nie będzie ono kosztowało zbyt wiele. Jak widzimy, bardzo ważne jest, żeby dokładnie upewnić się w temacie technicznych aspektów, nie tylko mieszkania, ale także całego budynku.

Na co nie trzeba aż tak zwracać uwagi?

Bardzo często osoby mają problem, z tym że mieszkanie wymaga np. osuszenia. Jednak może się okazać, że mieszkanie, które jedynie trzeba osuszyć jest genialna okazją. W wypadku, gdy ktoś obniża nam cenę mieszkania ze względu na problemy związane z jego osuszaniem, to możemy sporo zaoszczędzić. Samo osuszanie mieszkania nie jest trudne i wcale nie aż tak drogie. Wystarczy, że przeprowadzkę odłożymy na później i wpiszemy w wyszukiwarce np. “osuszanie budynków Łódź”, znajdziemy najlepszą firmę i wszystko będzie gotowe. Oszczędzając na mieszkaniu w taki sposób może się okazać, że będziemy mogli kupić mieszkanie w bardzo dobrej cenie, odsprzedając je niedużo później po o wiele wyższej cenie.