Kwasy omega-3 bezcenne dla naszego organizmu

Kwasy omega-3 bezcenne dla naszego organizmu

Ludzki organizm nie jest w stanie funkcjonować bez witamin, soli mineralnych kwa kwasów omega-3. Sprawiają one, że człowiek czuje się dobrze, ma dobrą kondycje oraz samopoczucie, a do tego nie musi się mierzyć z różnorodnymi schorzeniami i dolegliwościami.

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Suplementy diety pozwalają przede wszystkim na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów z którymi może zmagać się każdy z nas. Większość z nich dostarczamy do organizmu razem ze spożywanymi pokarmami czy napojami, jednakże wielokrotnie nie jest to wystarczające. Kiedy w organizmie występuje niedobór należy w pierwszej kolejności rozpocząć przyjmowanie preparatów witaminowych. Bardzo ważne jest przestrzeganie konkretnych zasad. Chodzi o to, żeby ich stosowania nie przeciągać w czasie oraz nie stosować ich na zapas, gdyż z takiej sytuacji nie wyniknie nic dobrego. Nadmiar pierwiastków jest tak samo niebezpieczny jak jego niedobór, dlatego należy zachować zdrową równowagę i balans. W trakcie przyjmowania preparatów następuje uzupełnienie wszystkich witamin i minerałów, a nie tylko tych, których nam brakuje. Trzeba to mieć na uwadze, żeby sobie nie zaszkodzić i nie pogorszyć ogólnego samopoczucia. Niektórych witamin nie można przedawkować (chodzi o witaminy z grupy B), jednakże zbyt dużo magnezu, kwasu fosforowego czy potasu wpływa negatywnie na zdrowie. Osoby w starszym wieku powinny porozumieć się z lekarzem prowadzącym i upewnić się, że stan ich zdrowia oraz przyjmowane leki nie wykluczają sięgania po suplementy diety. Wśród wiodących specyfików na rynku znajduje się firma ASA, MEDFAR czy Ostrovit.

Cenne kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczone omega-3 powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka, gdyż wykazują działanie przeciwnowotworowe. Jest to związane ze wspieraniem odporności przeciwnowotworowej, dzięki której zdecydowanie spada ryzyko zachorowania na raka piersi, okrężnicy oraz prostaty. Jest to związane z aktywowaniem genów oraz blokowaniem rozwoju raka.

Oprócz tego dzięki kwasom tłuszczowym omega-3 człowiek wspiera funkcjonowanie mózgu, co jest powiązane z pracą układu nerwowego. Oddziałują one na myślenie, rozumienie oraz zapamiętywanie. Zmniejszają również ryzyko zmaganie się z chorobą Alzhaimera.

Kwasy wpływają bardzo korzystnie na poprawę pracy narządu wzroku. Jest to związane z tym, że wchodzą one w skład siatkówki oka. Kiedy ich brakuje może to oznaczać różnorodne dolegliwości związane z oczami, między innymi zwyrodnieniem plamki żółtej, która grozi całkowitą utratą wzroku.

Kwasy omega-3 wspierają funkcjonowanie serca, gdyż rozrzedzają krew. Skutkiem tego krwinki nie przyklejają się do uszkodzonych ścian naczyń. Jako efekt takich czynności nie pojawiają się zatory oraz zakrzepy, a do tego obniża się poziom złego cholesterolu, a poziom dobrego cholesterolu HDL zwiększa się. Następuje również wzmocnienie kości i stawów.