Kąpiele lecznicze dla seniorów

Kąpiele lecznicze dla seniorów

Każdy, kto choć raz w życiu miał okazję przebywać w sanatorium z pewnością wie, czym są kąpiele lecznicze. W uzdrowiskach bowiem bardzo popularne są kąpiele w basenach solankowych. Są one bardzo korzystne dla zdrowia, szczególnie seniorów. Po pobycie w sanatorium warto kontynuować kurację solankową w domu.

Domowa terapia solankowa

Kąpiele solankowe mają bardzo dobry wpływ na kondycję naszego organizmu. Szczególnie polecane są dla osób w podeszłym wieku, dlatego też w ofercie właściwie każdego uzdrowiska czy sanatorium znajdują się właśnie kąpiele w basenach solankowych. Solanka jest podziemną wodą mineralną, która zawiera zbawienne dla naszego zdrowia jony – chlorkowe, wapniowe oraz sodowe. Im wyższe stężenie dobroczynnych dla naszego organizmu minerałów, tym lepsze działanie solanki. Stężenie waha się pomiędzy 1, a 6 %. To, jakie stężenie powinniśmy wybrać zależy od stanu naszego zdrowia i wielu innych czynników. Dlatego też zawsze warto skonsultować tę kwestię z naszym lekarzem. Z reguły kurację solankową rozpoczyna się od mniejszego stężenia, powoli przechodząc do coraz silniejszego. Sprawą dyskusyjną jest również temperatura wody przy kąpielach solankowych. Tu również warto poradzić się naszego lekarza. Nie powinniśmy zdawać się tylko na naszą intuicję, gdyż możemy wyrządzić swojemu organizmowi więcej szkody, niż pożytku. Tutaj również, tak jak w przypadku stężenia minerałów, rozpoczyna się zwykle od mniejszej temperatury, powoli z czasem przechodząc do coraz wyższej. Kąpiele solankowe zaleca się przede wszystkim osobom, które mają problem z chorobami reumatycznymi, schorzeniami układu oddechowego, astmą oskrzelową czy z zaburzeniami układu krążenia. Istnieją jednak również przeciwwskazania, czyli czynniki, przy których występowaniu nie powinniśmy korzystać z kąpieli solankowych. Niektóre z nich to na przykład niewydolność krążenia, osteoporoza w stadium zaawansowanym, a także nadczynność tarczycy. Stosowanie kąpieli solankowych nie jest wskazane również wtedy, gdy na naszym ciele występują otwarte rany. Jeśli jednak nie mamy żadnych przeciwwskazań dla takiej kuracji, warto z niej skorzystać. Poleca się ją szczególnie osobom w podeszłym wieku. Kąpiele solankowe działają na nasz organizm uspokajająco i wyciszająco. Sól uzdrowiskową możemy kupić w większości sklepów ekologicznych. Możliwe jest również nabycie jej przez Internet. Warto pamiętać, że po zakończonej kąpieli nie należy opłukiwać skóry ani wycierać jej ręcznikiem. Pozostawmy ją do wyschnięcia, a dobroczynne składniki lepiej się wchłoną i tym samym intensywniej zadziałają na nasz organizm.

Wanna z drzwiami dla seniorów

Aby zastosować kurację solankową konieczne jest posiadanie w łazience wanny. Dla osób w podeszłym wieku korzystanie z wanny jest jednak dość kłopotliwe, przede wszystkim ze względu na wysokie progi, które uniemożliwiają wygodne wchodzenie i wychodzenie z wanny. Najczęściej więc seniorzy decydują się na prysznic – w nim jednak nie będziemy w stanie przeprowadzić terapii solankowej. Nie każdy może z kolei pozwolić sobie na posiadanie w swojej łazience zarówno prysznica, jak i wanny. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla seniorów jest wanna z drzwiami. Dzięki drzwiom możliwe jest komfortowe wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej. Aby jeszcze bardziej usprawnić ten proces powinniśmy także zamontować specjalne uchwyty, które znacznie ułatwią seniorowi codzienne funkcjonowanie. Wanna z drzwiami powinna być wyposażona również w specjalne siedzisko, które sprawi, że żadna kąpiel nie będzie już dla osoby w podeszłym wieku problemem.