Jaki materiał sprawdzi się najlepiej na prześcieradło?

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej na prześcieradło?

Prześcieradło odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego w trakcie jego zakupu należy rozważyć wszystkie dostępne w sklepach modele, aby dobrze wybrać. Bawełna cieszy się największą popularnością, jednakże inne materiały także posiadają szereg zalet. Co wybrać?

Z jakich materiałów się korzysta?

W trakcie kompletowania zestawu pościeli większość z nas największą uwagę przykłada do wyglądu oraz materiału, który posłużył do wykonania poszewek. Nie można jednak zapominać o prześcieradle, które w takim samym stopniu wpływa na wygląd łóżka oraz komfort przesypianych nocy. Prześcieradło musi być przede wszystkim dobrze dopasowane do materaca, gdyż w takim przypadku nie ma większych problemów w trakcie jego użytkowania. Kolor także odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż musi być on dopasowany nie tylko do wyglądu całej sypialni, ale również do poszewek. Dostępne są modele posiadające gumkę, albo takie, które jej nie mają.

Prześcieradło może być wykonane z materiału, który nosi miano jersey. W trakcie procesów produkcyjnych używa się mieszanki bawełny oraz włókien syntetycznych. To produkt, który można spokojnie używać przez cały rok, gdyż jest on uniwersalny, a więc w zimę zapewnia poczucie ciepła, a wciągu lata nie przykleja się do skóry. Wśród cech charakterystycznych tego materiału należy wskazać na delikatność oraz miękkość, dzięki czemu nie podrażnia nawet najbardziej delikatnej skóry niemowląt. Prześcieradło wykonane z jersey może więc przysłużyć się zarówno dorosłym, jak i ich pociechom, co jest niewątpliwą zaletą. To także wybór osób, które nie mają wiele czasu, albo nie przepadają za prasowaniem. Ze względu na zastosowane materiały, prześcieradło tego typu nie wymaga prasowania i jednocześnie nie posiada żadnych zagnieceń. Po rozłożeniu na łóżku wystarczy odczekać parę chwil, a zagniecenia w magiczny sposób wygładzą się.

Dużą popularnością cieszy się materiał frotte, dzięki temu, że jest przyjazny dla skóry. Jest on miękki oraz przyjemny w dotyku, co jest osiągane przede wszystkim ze względu na zastosowanie dwóch materiałów, a mianowicie osnów. Materiały te charakteryzują się wytrzymałością, gładkością, elastycznością i miękkością. Prześcieradło wykonane z tego materiału oferuje także komfort termiczny, który doskonale sprawdzi się przede wszystkim w trakcie zimy. Frotte jest rozciągliwe i elastyczne, dlatego nie istnieje możliwość rozerwania prześcieradła, jest on również odporny na uszkodzenia.

Można także sięgnąć po satynę bawełnianą. Jak sama nazwa wskazuje do wykonania prześcieradła używa się 100% bawełny, która zostaje połączona ze splotem satynowym, dzięki czemu uzyskuje się miękkość oraz delikatny połysk. Materiał tego typu jest delikatny oraz przyjazny dla skóry, dlatego różni się on od klasycznej bawełny. Prześcieradła wykonane z bawełny satynowej oferuje pożądany komfort termiczny przez cały rok, gdyż w pewnym stopniu dopasowują się do potrzeb człowieka. W ciągu zimy zapewniają pożądane ciepło, a latem nadmiernie nie nagrzewają się. Modele wykonane z bawełny są przewiewne oraz oddychające, czyli nie trzeba ich zmieniać tak często jak innych modeli. Prześcieradło tego typu na pewno będzie służyło przez długie lata, gdyż nie ulega zniszczeniu w trakcie prania, nie wpływa na niego negatywnie wysoka temperatura z żelazka, a więc kolory oraz kształt zachowane są na długi czas. Ten model również nie mechaci się, co także wpływa na komfort związany ze snem.

Ostatni materiał, który może posłużyć do uszycia prześcieradła to poliester. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że jest to syntetyczne włóko, które mimo tego, że nie jest naturalne posiada całkiem sporo zalet. To model, który poleca się przede wszystkim osobom posiadającym dzieci, gdyż szybko oraz łatwo usuwa się z nich zabrudzenia oraz plamy. Prześcieradło z poliestru jest najtańszym modelem, który można nabyć w dzisiejszych czasach. Posiada on również wady, a mianowicie szybko się elektryzuje oraz nie przepuszcza powietrza, a do tego nie odprowadza wilgoci, co jest problematyczne przede wszystkim w trakcie sezonu letniego.