Jak zaaranżować biuro dla osób niepełnosprawnych?

Jak zaaranżować biuro dla osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne nie powinny siedzieć pozamykane w domach, tylko wyjść na ulice, pokazywać, że żyją i mają się dobrze i jednocześnie korzystać z ofert pracy, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Pracodawcy muszą jednak zapewnić odpowiednie wyposażenie biura, gdzie uchwyty dla niepełnosprawnych to absolutne minimum.

Czego nie może zabraknąć w biurze dla osoby niepełnosprawnej?

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim zajmują się przede wszystkim pracami umysłowymi, podejmują się zatrudnienia w biurze, gdyż stan zdrowia nie pozwala na pracę fizyczną. Z tego względu znajdują zatrudnienie jako freelancerzy, którzy piszą wartościowe artykuły, uzupełniają blogi, zajmują się reklamą oraz stanowią ważną część zespołu w trakcie realizacji projektów. To osoby, które szczególną wagę przywiązują do wywoływania dobrego wrażenia i uzyskiwania bardzo dobrych wyników w pracy. Doceniają to pracodawcy oraz współpracownicy i robią wszystko, żeby ułatwić funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w miejscu pracy. Uchwyt dla niepełnosprawnych to absolutna podstawa. Powinny znajdować się przede wszystkim w miejscu wjazdu do miejsca pracy, nie może ich również zabraknąć w łazienkach. Uchwyt dla niepełnosprawnych daje im poczucie komfortu i sprawia, że mogą poruszać się samodzielnie, a załatwianie potrzeb fizjologicznych nie wymaga pomocy osób trzecich. Warto zamontować je także w kuchni, dzięki czemu podgrzanie posiłku, albo przygotowanie ciepłego napoju nie stanowi już dłużej wyzwania. Należy mieć na uwadze, że osoby na wózkach często potrzebują pomocy, ale pod żadnym względem nie należy okazywać im litości.

W dalszej kolejności należy pomyśleć o właściwym przygotowaniu stanowiska pracy. Nie potrzeba krzesła, ale nie można obejść się bez odpowiedniego biurka oraz dobrej jakości monitora i komputera przy pomocy, których pracownik pokazuje się z bardzo dobrej strony i stanowi bardzo cenny nabytek dla firmy. Warto także pomyśleć o zamontowaniu windy, żeby pracownik niepełnosprawny mógł bez większych problemów poruszać się po całej siedzibie. Jeśli taka opcja przekracza budżet firmy, warto przygotować pokój dla osoby poruszającej się na wózku na parterze.