Jak określić jakość tkaniny i rozpoznać najlepsze?

Jak określić jakość tkaniny i rozpoznać najlepsze?

Przędzę można wykonać z bawełny, jedwabiu, lnu, wełny, materiałów syntetycznych i sztucznych. Z nich natomiast powstają materiały: dzianina i tkanina. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Podczas zakupów naturalnie pojawiają się takie pytania, który materiał wybrać, jak określić jakość tkaniny i która z nich jest najlepsza.

Jak określić jakość tkaniny?

Większość ludzi wybierając ubranie, sprawdza jego jakość za pomocą dotyku. Takie intuicyjne podejście czasem może się udać, ale na dłuższą metę jest to celowanie w ciemno. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od rodzaju tkaniny, są różne metody rozpoznawania jakości.

Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym pewnie można określić klasę materiału:

  1. Sprawdź metkę – to tutaj znajdziesz podstawowe (i niezbędne) informacje, z czego wykonano dane ubranie i jak należy o nie zadbać. Dopiero po określeniu rodzaju materiału, możesz dokonać dalszej analizy.
  2. Spójrz na wykończenie – może wydawać się to być nic nie znaczącym szczegółem, ale nieprawidłowo wykonany szew, może spowodować, że ubranie zacznie się pruć. Taka wada wykonania sprawi, że już po kilku użyciach mogą powstać dziury.
  3. Przymierz – niektóre właściwości materiału można zauważyć tylko podczas noszenia. Czy tkanina lub dziadzina drukowana wypycha się na łokciach, lub kolanach? Czy się elektryzuje? W przypadku wysokiej jakości materiału odpowiedź na oba pytania będzie negatywna.

Dzianiny drukowane – co musisz o nich wiedzieć?

Dzianiny drukowane charakteryzują się przede wszystkim wysoką elastycznością, miękkością oraz przewiewnością. Jeśli ubranie można rozciągnąć bez większego problemu w każdym kierunku, to wiesz, że jest to dobrej jakości materiał. Zwróć również uwagę na splot, ponieważ każdy rodzaj ubrania ma, odpowiadający mu typ splotu.

Dzianiny drukowane, przeznaczone do swetrów, koszulek czy czapek będą miały splot rządkowy (dzianina dżersej oraz ściągaczowa). Natomiast majtki i kostiumy kąpielowe wykonuje się z trykotu a spódnice z tiulu.