Jak mężczyzna powinien mądrze zadbać o swoje zdrowie?

Jak mężczyzna powinien mądrze zadbać o swoje zdrowie?

Niektórzy mężczyźni, jakby zapominają, że po zdrowie trzeba dbać. Dobrze, że przy ich boku często stoi kobieta, która nieustannie im o tym przypomina. Nie bez  przyczyny mówi się, że fundamentem zdrowia mężczyzny jest niewiasta.

 

Przede wszystkim badania

 Wielu panów unika lekarzy jak ognia. Tymczasem chociaż raz na rok wypadałoby udać się do punktu diagnostyki medycznej, aby zrobić komplet podstawowych badań.  Sprawdzenie stanu swojej wątroby, tarczycy oraz stężenia cholesterolu i trójglicerydów to konieczność. Jeśli mężczyzna prowadzi siedzący tryb życia i do tego szybko się męczy oraz ma zwiększoną masę ciała, wtedy należy wykonać badanie poziomu cukru we krwi oraz zbadać dokładnie układ krążenia. Tak samo, nie bez znaczenia jest badanie poziomu testosteronu, bo zarówno jego nadwyżki, jak i niedostatki mogą powodować różne dolegliwości zdrowotne,  oraz zmniejszać komfort życia. Oprócz tego ważny jest również poziom minerałów, takich jak żelazo, magnez i potas oraz witamin np. D3 i witamin z grupy B.

 

Jak zadbać o siebie?

Jedna z ważniejszych kwestii to odpowiednio zbilansowana dieta.  Nic nie zastąpi pożywnego śniadania bogatego w pełnowartościowe białko (jogurty naturalne, biały ser, chuda wędlina i chude mięso) oraz dobre węglowodany (kaszy, pieczywo ciemne ziarniste, płatki owsiane) i tłuszcze roślinnego pochodzenia (awokado, olej lniany, nasiona). Oprócz tego spora dawka naturalnych soków owocowych lub świeże owoce i warzywa, które można zawsze dokładać do śniadania, używając ich np. jako składników zdrowej sałatki.

Oprócz odpowiedniej diety nie można zapominać  o codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu oraz o słodkim relaksie. Długi spacer, jogging, siłownia, a wieczorem odpoczynek na masażu czy wyjście na dobry film do kina to świetna forma zadbania nie tylko o swoje ciała, ale też o stan ducha.

 

Suplementy diety dla wzmocnienia organizmu

Mężczyzna powinien mieć odpowiednio dużo siły i energii wewnętrznej, aby podołać wszystkim obowiązkom, szczególnie gdy jest mężem i ojcem. Dlatego też zakup odżywek np. HMB w kapsułkach lub w  płynie. Co się kryje pod ta tajemnicza dla niektórych panów nazwą? Jest to związek powstający w efekcie przemian leucyny – aminokwasu rozgałęzionego. HMB odpowiada za zachowanie odpowiedniej sylwetki ciała, ponieważ pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Wzmacnia też  wytrzymałość organizmu. Na początku stosowania tej odżywki można zauważyć lepsze osiągi w energetyce wysiłkowej, natomiast po około miesiącu za zażywania HMB widoczne są zmiany w budowie ciała i zmienia się twardość mięśni.  Wiadomo, że długotrwałe stosowanie przyniesie lepsze  efekty, dlatego zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy dokładnie zapoznać się ze składem i ogólnymi informacjami o danej odżywce. Nie wszystko każdemu będzie służyć i odpowiadać.

 

Nie można tez zapominać o zażywaniu minerałów w tabletkach i spożywaniu produktów, w których występują. Szczególnie chodzi tu o magnez poprawiający  funkcjonowanie mięśni i biorący udział w syntezie białka. Ważny jest także cynk pomagający utrzymać odpowiedni poziom testosteronu we krwi oraz witamina B poprawiająca metabolizm białka i glikogenu.