Jak dbać o schody drewniane?

Jak dbać o schody drewniane?

Utrzymanie drewnianych schodów w czystości to podstawa ich nienagannego wyglądu przez długie lata. Nie każdy środek czyszczący nadaje się do tak delikatnych powierzchni. Dobór odpowiednich detergentów i delikatna pielęgnacja to klucz do zachowania drewna w bardzo dobrym stanie.

0dwiedź dobry sklep z chemią

Niektórzy myślą, że wiaderko, mop i woda wystarczą do wyczyszczenia drewnianych schodów. Tymczasem zbyt duża wilgotność powoduje często więcej strat niż zysku. Zanim więc przejdziesz do czyszczenia schodów na mokro, zacznij od dokładnego wytarcia ich z kurzu. Za pomocą odkurzacza lub delikatnej ściereczki lekko nawilżonej wodą wykonasz tę pracę bezpiecznie i szybko. Następnie warto sięgnąć po specjalistyczny preparat do drewna. W tym celu odwiedź dobry sklep z chemią, aby wybrać odpowiedni środek.

Niektóre preparaty zawierają wosk lub można kupić go osobno. Schody wypastowane woskiem wyglądają elegancko, bo na ich powierzchni tworzy się cienka, błyszcząca powłoka. Czy jest to jednak dobry pomysł? I tak, i nie. Schody potraktowane takim preparatem będę bardzo śliskie, co jest niestety niebezpieczne podczas chodzenia. Szczególnie osoby starsze i dzieci narażone są na poślizgnięcie się czy upadek. Lepiej więc zrezygnować z wosku lub stosować go sporadycznie na rzecz innych, dobrej jakości środków do drewna.

Lakierowane czy olejowane?

Czyszczenie schodów drewnianych jest też uzależnione od tego, jaki materiał został na nie położony. Mogą być olejowane lub lakierowane. Wiadomo, że lakier idealnie nabłyszcza schody i stanowi świetną ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami i środkami chemicznymi. Olej natomiast wnika głęboko w strukturę schodów i stanowi świetną barierę ochronną przed wilgocią. Używaj więc środków dedykowanych do konkretnych materiałów wykończeniowych. Takie postępowanie pomoże Ci zachować schody w swojej świetności jak najdłużej.

Każdy dobry sklep z chemią ma w swojej ofercie preparaty, które jednocześnie czyszczą i pielęgnują. Lepiej kupić jedną butelkę środka do schodów drewnianych i posprzątać je za jednym razem. Wśród bogatej oferty sklepowej na pewno znajdziesz dobrej jakości, bezpieczne dla drewna koncentraty do czyszczenia lakierowanych powierzchni i mydła do podłóg olejowanych. Wybór jest bardzo duży. Po umyciu schodów takimi preparatami skuteczni usuniesz z powierzchni drewnianej tłuszcz, osad i smugi. Składniki pielęgnujące wnikną głęboko w strukturę schodów i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem czynników szkodliwych, np. wilgoci.

Inne środki do pielęgnacji schodów drewnianych

Czasami na schodach pojawiają się plamy, których nie da się zmyć za pomocą zwykłych preparatów pielęgnacyjnych. Co wtedy zrobić? Ponownie pomocny okaże się dobry sklep z chemią, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne środki do czyszczenia schodów. Tym razem konieczne stanie się użycie profesjonalnego odplamiacza, który poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Po aplikacji takiego środka zetrzesz z drewnianej powierzchni schodów ślady smoły, zaschniętego tłuszczu czy barwinków.

Na końcu procesu czyszczenia schodów zostaje jedynie ostatni krok, czyli przywracanie dawnej świetności drewnianym schodom. Drewno po latach użytkowania może stać się wyblakłe, porysowane i matowe. Aby to zmienić, musisz zastosować specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które zabezpieczą lakier i nadadzą mu wyjątkowego blasku. Niektóre środki czyszczące nadają podłodze drewnianej delikatną, jedwabistą poświatę. Możesz ich użyć wtedy, kiedy duży połysk jest dla Ciebie nieodpowiedni.

Schody drewniane prezentują się wyjątkowo dobrze w każdej aranżacji. Jeśli tylko o nie odpowiednio zadbasz, nie stracą wiele na swojej elegancji i estetycznym wyglądzie. Drewno wnosi zawsze do wnętrza wiele ciepła i tworzy wyjątkowy nastrój, dlatego dbaj o nie jak najlepiej.