Intensywny wysiłek fizyczny w postaci ciężkiej, fizycznej pracy obciąża organizm- naraża na choroby układu ruchu, czy krążenia. Ciężkie treningi fizyczne, choć mają celu poprawienie krążenia i sprawności, mogą mieć także negatywne skutki. Warto pomyśleć o tym, jak można wspomóc organizm.
Intensywny wysiłek fizyczny- jakie mogą być negatywne skutki dla zdrowia?
Ciężka praca fizyczna lub intensywne treningi mogą powodować przeciążenia kręgosłupa i stawów obwodowych. U osób, które codziennie są obarczone dużym wysiłkiem, częściej obserwowane są przypadki dyskopatii, uszkodzeń struktur stawowych oraz mięśniowych. Nierzadko dochodzi do kontuzji, które mają tendencje do nawrotów, a proces regeneracji może wydłużać się po każdej, kolejnej kontuzji.
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub ciężka praca fizyczna może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania serca. Istnieje ryzyko nadciśnienia tętniczego, a konsekwencją może być choroba wieńcowa lub zawał serca.
Jak zminimalizować skutki bardzo intensywnego wysiłku fizycznego?
Najważniejsze jest, aby nauczyć się odpoczywać, nie tylko po to, by zregenerować ciało, ale także umysł. Osoby pracujące fizycznie powinny pomyśleć o regularnych masażach całego ciała oraz innych zabiegów z zakresu fizykoterapii- np. hydroterapii. Poza tym zalecane są ćwiczenia rehabilitacyjne mające na celu wzmocnienie kręgosłupa oraz stawów. Odpowiednio długi sen jest konieczny po to, aby zregenerować organizm pod każdym względem. Nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania. Wraz z pożywieniem trzeba dostarczyć nie tylko odpowiednio dużo kalorii, ale także wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dla osób narażonych na ciężki wysiłek węglowodany są równie ważne, jak białko, czy tłuszcze.
Prolina na wzmocnienie układu mięśniowego oraz stawowego.
Prolina jest jednym z aminokwasów białkowych, który jest wytwarzany samoistnie przez organizm człowieka. Jest fundamentalnym składnikiem kolagenu, którego wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej. Niesie to za sobą skutki takie jak: wiotczenie skóry, zmarszczki, a także osłabienie struktur stawów, których budulcem jest właśnie kolagen. Aż 20% całkowitej ilości kolagenu stanowi prolina, która dzięki swoim właściwościom zwiększa produkcję kolagenu. To właśnie dlatego suplementacja proliny jest zalecana szczególnie dla osób pracujących fizycznie lub wykonujących bardzo intensywne treningi fizyczne. Prolina poprawia funkcjonowanie stawów oraz zwiększa odporność struktur stawowych na przeciążenia i kontuzje. Poza tym działa również korzystnie na stan skóry- poprawia jej nawilżenie, wpływa również korzystnie na kondycję paznokci i włosów. Warto suplementować prolinę po to, aby zapobiec negatywnym skutkom codziennego, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego.