Dlaczego i kiedy bolÄ… nas kolana?

Dlaczego i kiedy bolÄ… nas kolana?

Bóle kolan to problem z którym musi zmagać się coraz więcej osób dorosłych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Wśród najczęstszych wskazuje się kontuzje, zwyrodnienia oraz niedobory witamin i minerałów, które to mają za zadanie chronić komórki i stawy przez urazami. Zapewniają one także elastyczność.

Najczęstsze przyczyny bólu kolan

Stawy kolanowe eksploatowane są bezustannie i nie chodzi tylko o osoby uprawiające sport, ale każdego z nas. Wykonywanie codziennych czynności jak kucanie, chodzenie, siadanie i wstawanie oraz inne sprawia, że wiele osób zmaga się z problemami z kolanami. Kiedy dojdzie do tego niewłaściwa dieta i co za tym idzie – niedobory witamin, zmagamy się z naprawdę poważnym problemem. Ruch to zdrowie, ale jednocześnie osłabia on mięśnie, dzięki czemu stawy nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i mają miejsca przeciążenia. Problemy z kolanami dotykają najczęściej osób, które dużo biegają. Właśnie z tego względu poleca się wykonywanie zmiennego treningu oraz nieprzemęczanie organizmu. Odpoczynek również odgrywa bardzo ważną rolę. Kiedy człowiek zmaga się z problemami z kolanami wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Warto jeszcze dodać, że na dolegliwości tego typu narażone są przede wszystkim osoby zmagające się z nadwagę i pracownicy fizyczni, którzy każdego dnia podnoszą ogromne ciężary. Takie czynności obciążają stawy najbardziej.

Jak rozpoznać zapalenie stawu kolanowego?

Stan zapalny kolana objawia się przede wszystkim obrzękiem oraz bólem. Nie można go pomylić z niczym innym, gdyż uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Oprócz wymienionych objawów występuje również gorączka, która sprawia, że wymagana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. To właśnie lekarz wykonuje odpowiednie badania oraz następnie wybiera sposób leczenia. Z bólem można poradzić sobie przy pomocy zimnych okładów oraz opasek ortopedycznych, które można nabyć w aptekach oraz sklepach medycznych.

Dlaczego chorujemy na stawy?

Stawy kolanowe doskwierają często na skutek osteoporozy, czyli złodzieja kości. To podstępna choroba, która przez wiele lat nie daje się we znaki, aby po jakimś czasie dać znać o wyrządzonych szkodach. W trakcie choroby następuje redukcja masy kości, która powinna być większa, kiedy wziąć pod uwagę płeć oraz masę ciała. Choroba ta pojawia się z reguły u osób starszych i zdecydowanie częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni. Kolana bolą również na skutek boreliozy. To choroba z którą można się zmagać na skutek ugryzienia przez kleszcza. Stawy kolanowe zaczynają dawać o sobie znać na kilka tygodni po zakażeniu boreliozą. Dodatkowo pojawia się wysoka gorączka, zawroty głowy oraz paraliż mięśni. Mimo iż brzmi strasznie, można szybko sobie z nią poradzić pod warunkiem, że nastąpi ekspresowa reakcja.