Design czy funkcjonalność? Czy da się to połączyć przy urządzaniu salonu?

Design czy funkcjonalność? Czy da się to połączyć przy urządzaniu salonu?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz jest oświetlenie. Salon jest dzisiaj sercem domu, dlatego dobre oświetlenie jest niezwykle istotne. W pomieszczeniu tym warto wykorzystać różne rodzaje oświetlenia.

Lampy sufitowe do salonu – na jakie można się dzisiaj zdecydować?

Są one tylko jednym z rodzajów oświetlenia, które można zastosować w salonie. Wbudowaniu nastroju doskonale sprawdzają się małe lampki i reflektorki. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary świetnie wtopią się we wnętrze salonu. Ich niewielki rozmiar ma jeszcze jedna zaletę – można z łatwością ustawić je w dowolnym miejscu tworząc w ten sposób przytulne oświetlenie. Dzisiaj w sprzedaży dostępnych jest wiele bardzo pomysłowych rodzajów oświetlenia. Od kilku sezonów królują lampy sufitowe do salonu, których design inspirowany jest gwiazdami i kosmosem. Od dłuższego też czasu modne są metalowe klosze, które eksponują dekoracyjną żarówkę. Zarówno lampy sufitowe inspirowane kosmosem, jak i te, w których żarówka gra główną rolę najlepiej pasują do przestronnych salonów urządzonych w nowoczesnym stylu. Warto pomyśleć też o wysokiej stojącej lampie. Na pewno przyda się ona każdemu molowi książkowemu. Lampa w kąciku do czytania powinna mieć możliwość regulowania kąta padania światła.

Co wybrać – tradycyjną żarówkę czy lampę LED?

Przez wiele lat w naszych domach królowały zwykłe żarówki. Potem zaczęliśmy sięgać po zużywające mniej prądu halogenki. Obecnie coraz chętniej oświetlamy swoje wnętrza nowoczesnymi lampami LED. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają one nawet do dziewięćdziesięciu procent mniej energii. Do tego potrafią one świecić nawet do dwudziestu pięciu tysięcy godzin. Lampy LED mają różne rozmiary i kształty. Do wyboru są klasyczne, przypominające wyglądem zwykłą żarówkę, świecowe i kulkowe. W aranżacji wnętrz bardzo chętnie wykorzystywane są także paski LED. Jeśli decydujemy się na lampy sufitowe do salonu, w których znajdzie się lampa LED to pamiętajmy, aby wybrać taką, która będzie emitowała ciepłe światło. Na opakowaniu diody LED znajdzie się wtedy napis „eXtra soft”. Barwa tej diody będzie biała i najbardziej zbliżona do barwy klasycznej żarówki. W sprzedaży dostępne są też diody LED, które dają inny niż biały kolor światła. Informacja o barwie zawsze znajduje się na opakowaniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie odmieni każde wnętrze. Dzięki niemu można nadać salonowi stylu i uroku oraz stworzyć w nim przytulną, czasem intymną atmosferę.