Czym jest irygator do zębów?

Czym jest irygator do zębów?

Istnieje wiele metod na utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej – można w tym celu skorzystać ze szczoteczek manualnych, sonicznych oraz wielu rodzajów płukanek i past do zębów, które będą skuteczne w zależności od zawartych w nich składników. Można również skorzystać z takich akcesoriów jak niciowykałaczki, nici dentystyczne, szczoteczki do przestrzeni między-zębowych czy irygator do zębów.


Irygator do zębów
– czym jest?

Irygator do zębów jest urządzeniem służącym do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy użyciu płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Dzięki temu sposobowi możliwe staje się dokładne usunięcie resztek pokarmów i osad z wszelkich trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Jest to doskonała metoda zapobiegająca wystąpieniu takim schorzeniom jak m.in. zmiany próchnicze.


Irygator do zębów
– zastosowanie

Irygator do zębów jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które chcą zadbać o właściwą higienę jamy ustnej., osób z krwawiącymi dziąsłami, implantami i mostami, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi oraz aparatami ortodontycznymi. Irygowanie za pomocą niskiego ciśnienia prowadzi do wymasowania dziąseł oraz wzmocnieniu ich, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia problemu z ich krwawieniem, a w perspektywicznym spojrzeniu może nawet je zatrzymać. Dzięki wydłużonemu kształtowi końcówek do irygatorów, strumień płynu ma możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, co jest niemożliwe w przypadku nici dentystycznej.


Irygator do zębów
– rodzaje

Głównym podziałem irygatorów jest podział na stacjonarne i bezprzewodowe. Podstawowymi modelami są te stacjonarne, które posiadają podobną budowę – głównym elementem jest tzw. baza będąca podstawą ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem, przewodem zasilającym sprzęt oraz pokrętłem do regulacji ciśnienia strumienia. Ponadto zawiera on takie elementy jak wężyk doprowadzający płyn do rękojeści oraz rękojeść z gniazdem na końcówki. Najistotniejszymi różnicami pomiędzy modelami irygatorów do zębów są:

  • zakres ciśnienia strumienia,
  • ilość stopni regulacji ciśnienia,
  • dołączone końcówki,
  • liczba pulsacji na minutę.

Drugim typem irygatorów do zębów są irygatory bezprzewodowe, które znacznie różnią się budową od tych stacjonarnych. Nie posiadają one dużej bazy z przewodem i zdejmowanym zbiornikiem, natomiast cechują się wbudowanym w rękojeść zbiornikiem na płyn oraz akumulatorem zasilającym sprzęt. Ponadto każdy zestaw zawiera stację ładującą, na której możliwe jest przechowywanie sprzęty kiedy nie jest on używany w celu naładowania go.