Badanie moczu u dziecka – jak, kiedy i dlaczego?

Badanie moczu u dziecka – jak, kiedy i dlaczego?

Badanie moczu odgrywa bardzo ważną rolę i umożliwia rozpoznanie wielu dolegliwości oraz schorzeń. Przede wszystkim chodzi o choroby nerek czy schorzenie dróg moczowych. To badanie może być zalecone osobom w każdym wieku, również dzieciom. W takiej sytuacji woreczki na mocz stanowią nieodzowne wyposażenie, które ułatwi całą sprawę.

Jak wygląda badanie moczu u dziecka?

Badanie moczu jest bardzo ważne, dlatego wykonują je rodzice, którzy chcą się upewnić, że z ich pociechą wszystko jest w porządku. Inna przyczyna polega na niepokojących sygnałach czy objawach nieznanej choroby i zbadany mocz daje możliwość rozwiązania zagadki. Mocz wytwarza się w nerkach i można w nim znaleźć produkty przemiany materii, których nie potrzeba oraz wykazują się toksycznością dla organizmu. Kiedy w moczu znajduje się zbyt wysoki poziom konkretnej substancji bądź wręcz przeciwnie – jest ich za mało, lekarz oraz rodzice dowiadują się, że dziecko zmaga się z infekcją bądź innym stanem chorobowym. To badanie może wyjaśnić wiele wątpliwości oraz odpowiedzieć na różne pytania. Możliwe jest rozpoznanie chorób nerek, wątroby, dróg moczowych. Można również zbadać poziom witamin i minerałów występujących w organizmie.

W jaki sposób pobrać mocz u dziecka?

Pobieranie moczu u dziecka na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań, jednakże woreczki na mocz ułatwią to zadanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że badanie moczu dedykowane jest dzieciom w każdym wieku (nawet tym tuż po urodzeniu). Badanie odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku zmagania się z gorączką czy podejrzewania dolegliwości z innymi narządami. Zostało już wspomniane, że trzeba się nieco wysilić w trakcie pobierania próbki i przy okazji nie można się obejść bez zachowania sterylności uzyskanego materiału. W trakcie prób pobrania woreczki na mocz trzeba mieć przygotowane w możliwie jak najbliższej odległości od siebie. Pod żadnym względem do tego zadania nie wykorzystuje się szklanych słoiczków czy butelek w których wcześniej znajdywały się inne produkty. W rachubę wchodzą jedynie profesjonalne woreczki na mocz bądź zamykane pojemniczki. Taki sprzęt jest bardzo ważny, gdyż chroni przed przedostaniem się do próbki baterii, które sprawią, że otrzymane wyniki nie są rzetelne. Higiena w czasie pobierania moczu jest tak samo ważna. Jeszcze zanim nastąpi oddanie moczu konieczne jest szybkie podmycie krocza. Po umyciu skóra musi zostać oczyszczona przy pomocy papierowych ręczników (na materiałowym mogą znajdować się bakterie). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przetrzeć okolice cewki moczowej wacikiem, który spryskano wcześniej octaniseptem. Po takich przygotowaniach konieczne jest już tylko pobranie moczu do pojemnika co czasem wymaga czasu oraz sprawnej ręki. Kiedy mocz uda się już pobrać, starsze dziecko na pewno zasługuje na nagrodę za wytrwałość oraz współpracę z rodzicem, co nie zawsze jest łatwe.