Karmienie piersią to temat, który dotyczy zupełnie naturalnego zjawiska. Mimo to jest on bardzo często poruszany w rozmowach, szczególnie w gronie osób starszych, kiedy pojawia się wśród nich świeżo upieczona mama. Wokół kwestii diety niemowlaka podczas karmienia piersią narosło jednak mnóstwo mitów. Jakie są prawdy i mity na temat karmienia maluszka? Dlaczego warto mimo karmienia piersią zaopatrzyć się w butelki dla dzieci i laktator?
Butelki dla dzieci wsparciem obolałych brodawek – poznaj fakty związane z karmieniem niemowlaka
Jednym z ważniejszych aspektów podczas karmienia piersią jest ograniczenie do absolutnego minimum spożywania alkoholu. Zakaz tego trunku w diecie kobiety karmiącej to niepodważalny fakt. Pomijając wszystkie szkodliwe skutki, które wpływają na zdrowie matki, alkohol nawet w nieznacznych ilościach może wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Mama, która ma ochotę napić się lampki wina lub wybierająca się na przyjęcie, na którym alkohol będzie nieodłącznym rytuałem, powinna wcześniej odciągnąć sobie pokarm. W tym celu doskonale sprawdzi się laktator elektryczny. Pozwala on na szybkie i sprawne odciągnięcie większej ilości pokarmu. Po tym procesie wystarczy już tylko zaopatrzyć się w butelki dla dzieci i problem karmienia na najbliższy wieczór i poranek zostanie zażegnany. Należy jednak pamiętać, iż alkohol znajduje się w organizmie jeszcze przez wiele godzin po spożyciu, dlatego zaleca się odciągnąć większą ilość pokarmu wcześniej i np. zamrozić na specjalne okazje. Laktator i butelki dla dzieci to również doskonały pomysł w przypadku obolałych brodawek. Odstawienie maluszka od piersi na kilka dni może pozytywnie wpłynąć na ich regenerację.
Kolejną prawdą jest to, iż karmiąca matka ma większe zapotrzebowanie na kalorie. Podczas karmienia piersią nie jest zalecane stosowanie diet redukcyjnych, gdyż mogą one przyczynić się do niedoboru mikroelementów w organizmie matki. Każda kobieta, która decyduje się na karmienie piersią, powinna pamiętać, iż jej zapotrzebowanie w związku z tą czynnością wzrasta. Jest to dawka osiągająca maksymalnie wartość 500 kcal. Nie jest to więc wymówka dotycząca nadmiernego objadania się podczas karmienia. Podnoszenie kaloryczności dań bez umiaru będzie negatywnie oddziaływało na zdrowie i sylwetkę młodej mamy. Z tego względu należy jeść zbilansowane i zdrowe posiłki, minimalnie zwiększając porcję każdego składnika.
Warzywa kapustowate to przyczyny kolek – poznaj główne mity związane z karmieniem niemowlaka.
To, że warzywa z rodziny kapustowatych mają wpływ na powstawanie kolek u niemowlaków to najstarszy i najczęściej powtarzany mit. Te produkty, jak i każde inne mają bezpośredni wpływ na smak mleka dziecka, jednak właściwości wzdymające całkowicie nie dostają się do pokarmu. Mleko matki w swoim składzie zawiera strawione cząsteczki pokarmu, natomiast wzdęcia mogą wystąpić jako konsekwencje fermentacji niestrawionych resztek pożywienia. Przez to problem wzdęć może dotyczyć jedynie matki.
Kolejnym popularnym mitem odnośnie karmienia niemowlaka jest ten, związany z piciem kawy. Ponoć jest ona zabroniona w tym czasie. To jednak nieprawda, ponieważ picie nawet 2 kaw lub 4 herbat w ciągu dnia jest całkowicie bezpieczne. Jest to bezpieczna dawka, która nie ma negatywnego wpływu na pokarm matki oraz nie spowoduje u dziecka pobudzenia.