7 sposobów na hemoroidy

7 sposobów na hemoroidy

Żylaki odbytu stanowią dość wstydliwy problem, który jest bardzo często spotykany. Według statystyk, na pewnym etapie życia przytrafia się on co drugiemu polakowi. Aby mu przeciwdziałać, można stosować czopki z propolisem (czy też inne środki farmakologiczne) lub postawić na domowe sposoby walki z hemoroidami. Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na hemoroidy.

Czopki z propolisem – bezpieczny sposób przeciwdziałania hemoroidom

Pierwszym sposobem na hemoroidy są czopki z propolisem. Stosowane są w celu wspomagania odtworzenia naturalnego stanu fizjologicznego błon śluzowych odbytu z wewnętrznymi hemoroidami, czy też stwardnieniami zewnętrznymi. Czopek rozpuszczając się, tworzy lepki hydrożel, który wykazuje działanie powlekające na błony śluzowe i ochrania je przed podrażnieniami. Powstały żel nawilża oraz wspomaga powrót nabłonka odbytu do prawidłowego stanu fizjologicznego.

Domowe sposoby na walkę z hemoroidami

Poza czopkami z propolisem warto również spróbować sześciu innych domowych metod na walkę z hemoroidami, a są nimi:

  • Ciepłe kąpiele – ulgę w leczeniu żylaków odbytu przyniosą ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku o właściwościach uspokajających i przeciwzapalnych. W tym celu można wykorzystać olejek jałowcowy, rozmarynowy i lawendowy. Wszystkie poprawią przepływ krwi i łagodzą ból, tym samym zmniejszając obrzęk.
  • Zmiana diety – ryzyko pojawienia się hemoroidów zwiększa się u osób z zaparciami nawykowymi. Na szczęście można im przeciwdziałać, prowadząc zdrowy tryb życia oraz stosując zbilansowaną dietę. Warto pamiętać, że przy zwiększonej podaży błonnika należy wypijać odpowiednia ilość płynów – a więc 1,5-2 litry na dobę.
  • Umiarkowany ruch – niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą przeciwdziałać powstawaniu i rozwojowi hemoroidów. Są nimi: bieganie, pływanie, spacery czy też gimnastyka.
  • Higiena intymna – podrażnienie okolic odbytu w chorobie hemoroidalnej wymaga właściwej higieny intymnej. Najlepszym wyborem będą roślinne ekstrakty naturalne z aloesu, rumianku i nagietka.
  • Kostki lodu – na ratunek podczas walki z hemoroidami mogą przyjść kostki lodu, które zostaną zawinięte w chusteczkę. Okłady z lodu należy przykładać do obolałych miejsc przez około 10 minut, co znacznie złagodzi ból. Taki „mroźny zabieg” można powtarzać nawet kilka razy dziennie. Skuteczną opcją są okłady z użyciem wilgotnej torebki herbaty. Znajdujące się w jej liściach taniny (garbniki roślinne) wykazują działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.
  • Ziołowa herbatka – przykładowym ziołem na hemoroidy jest krwawnik pospolity, który zatrzymuje niewielkie krwawienia żylaków odbytu oraz przeciwdziała skurczom mięśni gładkich jelit.