Główną siłą człowieka nie jest jego ciało, ale piękny umysł, który wyróżnia go na tle wszystkich innych stworzeń na Ziemi. Nie jest to wyłącznie kwestia wysokiej inteligencji, ale także zdolności do odczuwania emocji. Swój mózg można rozwijać i stymulować poprzez trening mentalny.
Wiele osób regularnie uczęszcza na siłownię lub podejmuje się rozmaitych dyscyplin sportowych. Oczywiście, zdrowy tryb życia jest ważny, lecz nie można zapominać także o treningu mentalnym, który niestety nie cieszy się tak dużą popularnością. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Prawdopodobnie trudność związana z natychmiastowym dostrzeżeniem efektów. Od bycia mądrzejszym przecież nie rośnie nam głowa, dlatego odróżnienie osoby inteligentnej od zwykłego ignoranta jest niemożliwe bez wcześniejszej rozmowy lub lepszego zapoznania się. Ludzie jednak chcą pochwalić się swoimi osiągami, dlatego mało kto decyduje się na trening mentalny. Najwyższa pora to zmienić!
Na czym polega trening mentalny?
Podjęcie się treningu mentalnego może przebiegać na różne sposoby, za pośrednictwem profesjonalisty lub samodzielnie. Za pewną jego formę można uznać angażowanie się w szeroko rozumiane wyzwania intelektualne, czyli zagadki logiczne, krzyżówki, rebusy. Dobrym sposobem na ćwiczenie swojego umysłu jest także wysokiej klasy literatura, niekoniecznie fikcja, która poszerzy naszą wiedzę ogólną. Człowiek powinien kształcić się nie tylko w pojedynczym kierunku, ale opanować przynajmniej podstawową terminologię z różnych dziedzin – sprawia to, że jesteśmy w stanie rozmawiać na różne tematy i posiadamy szerszy światopogląd.
Jakie korzyści wiążą się z treningiem mentalnym?
Biorąc udział w aktywnościach, które stymulują nasz mózg, możemy zapobiec zapadnięciu w rutynę lub depresję. Ludzie z natury lubią wyzwania, ponieważ wyznaczanie i osiąganie celów przynosi ogromną satysfakcję. Trening mentalny nie jest tu wyjątkiem – rozwijając swój umysł sprawiamy, że lepiej radzimy sobie w różnych sytuacjach życiowych, a na dodatek wzbogacamy swój charakter.