Rezydencja podatkowa – co to jest?

Rezydencja podatkowa – co to jest?

Większość osób rozlicza swoje podatki, a nawet nie wie, jak to wszystko działa. Problem ten staje się poważny zwłaszcza wtedy, gdy nasza firma znajduje się za granicą, a my rozliczamy się w Polsce. Dlatego warto wiedzieć między innymi, czym jest rezydencja podatkowa.

Co to znaczy, że jesteśmy rezydentem podatkowym?

Bardzo ważne jest, żebyśmy zapamiętali, czym jest rezydent podatkowy. Jest to miejsce, gdzie podatnik rozlicza się z wszelkich zobowiązań podatkowych, którymi jest zobligowany ze względu na dochody, które posiada. Można powiedzieć, że rezydencja podatkowa to obowiązek opodatkowania wszystkich dochodów osoby fizycznej. Nie ważne jest w tym wypadku czy osoba jest w Polsce czy Holandii, liczy się jedynie to, że ma podatki do zapłacenia. Jest to zwłaszcza ważne wtedy, gdy płacimy podatki będąc za granicą. Żeby móc jednak być rezydentem podatkowym w Polsce, musimy upewnić się, że posiadamy w Polsce miejsce, które może odpowiadać za centrum interesów osobistych lub gospodarczych, albo gdy przebywamy w Polsce ponad 183 dni w roku podatkowego. Bycie rezydentem podatkowym w Polsce pozwala nam na bezproblemowe rozliczanie się w Polsce, jednak jeśli zyskujemy pieniądze za granicą i nie spełniamy wcześniejszych zasad, to może się okazać, że jesteśmy rezydentem podatkowym innego kraju. Zgodnie z art.3. pkt 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)”.

Rozliczenie podatku z zagranicy – na co uważać?

Niestety nasz kraj raczej nie ułatwia osobom, które pracują za granicą, jednak rozliczają się w Polsce. Zwłaszcza ważne jest to, że jeśli jesteśmy firmą, to musimy posiadać podpis elektroniczny, który pozwoli nam na to, żeby bez problemów wykonywać zeznania podatkowe online. Jeśli jednak jesteśmy osobą indywidualną, która pracuje na zatrudnieniu, to bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy biuro, w którym się rozliczamy posiada polisę ubezpieczeniową, która powinna chronić klientów. Jeśli rozliczenie podatku z zagranicy odbędzie się bez takiego ubezpieczenia, to możemy wiele ryzykować. W tym wypadku chodzi jedynie o to, żeby odpowiedzialność za rozliczenie podatku z zagranicy nie spoczywała na nas jako osobie prywatnej.