Ranitydyna – działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ranitydyna – działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ranitydyna jest głównym składnikiem leku o nazwie ranigast, który jest stosowany u pacjentów potrzebujących zahamowania wydzielania soku żołądkowego. Jest on lekiem stosowanym przede wszystkim w gastroenterologii. Wykorzystywany jest więc w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Jakie są wskazania, przeciwwskazania do stosowania leku zawierającego ranitydynę oraz jakie posiada ona działanie?

Ranigast jako lek oparty o działanie ranitydyny

Substancją czynną leku o nazwie Ranigast, hamującego wydzielanie kwasu solnego jest ranitydyna. Jej działanie oparte jest o blokowanie receptorów histaminowych typu 2, które ulokowane są w komórkach błony śluzowej żołądka. Takim właśnie wpływem na organizm cechuje się właściwe przyjmowanie leku Ranigast – zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego. Preparat ten szybko się wchłania z przewodu pokarmowego, działa on nawet do 12 godzin, a substancja czynna wydalana jest głównie przez nerki.


Ranitydyna – wskazania

Ranitydyna stosowana jest przede wszystkim w szeregu chorób związanych z układem pokarmowym. Do głównych wskazań do stosowania preparatu zaliczane są:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • owrzodzenia dwunastnicy (powstałe w wyniku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak i współtowarzyszących zakażeniom Helicobacter pylori).

Ponadto lek Ranigast przypisywany jest w leczeniu zespołu Ellisona i Zollingera oraz zapobiega on pojawieniu się krwawień z wrzodów oraz zespołu Mendelsona.


Ranitydyna – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania leku zawierającego ranitydynę są:

  • uczulenie na którykolwiek składnik leku,
  • zaburzenia czynności wątroby i nerek,
  • niewydolność nerek (wymaga zmniejszenia dawki),
  • kobiety w ciąży oraz karmiące powinny skonsultować stosowanie leku z lekarzem.


Ranitydyna – skutki uboczne

U niektórych osób w wyniku stosowania leku Ranigast mogą wystąpić następujące skutki uboczne:

  • zaparcia,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha.

Ponadto możliwe jest wystąpienie reakcji związanych z nadwrażliwością, takich jak np. obrzęk naczynioruchowy czy wysypka na ciele, bądź rzadkie działania niepożądane jak przemijające zaburzenia hematologiczne, zapalenie wątroby, bóle mięśni, bóle głowy lub biegunka. Bardzo rzadko pojawia się skutek uboczny jak niski puls (bradykardia).


Ranigast – dawkowanie

Dawkowanie leku Ranigast uzależnione jest od schorzenia i wieku pacjenta. Zazwyczaj dawka ta oscyluje w okolicach 300 mg dziennie. Tabletkę należy popić niewielką ilością wody.