Mało kto myśli już przy samym projektowaniu domu i ogrodu o oświetleniu na zewnątrz domu. Mamy gdzieś z tyłu głowy, że potrzebujemy lampy przy wejściu i ewentualnie w okolicach garażu. Lepiej jest jednak przemyśleć tę kwestię, zanim dom zostanie ocieplony lub ozdobiony tynkiem.
Na oświetlenie naszej posiadłości składa się kilka elementów – przede wszystkim oświetlenie samego domu, podjazdu, ogrodu, a także źródła światła z ulicy. Często, mimo iż mieszkamy w pewnej odległości od miasta, przy drodze zamontowane są lampy uliczne. Oświetlenie na naszym podwórku i wokół domu możemy zaplanować wtedy, uwzględniając światło lamp usytuowanych na drodze.
Oświetlenie wokół domu
Nowoczesne lampy wokół domu zazwyczaj sterowane są fotokomórką czułą na ruch. Obecnie nie montuje się na zewnątrz żadnych włączników, ponieważ użytkowanie takiego oświetlenia byłoby niewygodne, ponieważ zawsze musielibyśmy pamiętać o zapaleniu kolejnej lampy. Oświetlenie sterowane fotokomórką jest również oszczędne, ponieważ, kiedy przestanie wyczuwać ruch, gaśnie. W sytuacji, kiedy idziemy np. wieczorem do garażu pomajstrerkować przez dwie godziny, nie marnujemy prądu na oświetlenie drogi domu do garażu.
Gdzie powinniśmy mieć lampy
Tak naprawdę każda ściana domu, szczególnie przy wejściu powinna być oświetlona. Nowoczesne lampy koniecznie muszą się znaleźć przy bramie i furtce, tak abyśmy podglądając przez wideofon, mieli szansę zobaczyć, kto do nas przyszedł. Oświetlone powinny być także drzwi wejściowe oraz wjazd do garażu. Nowoczesne lampy położone na ścianach czy bramie muszą być zasilane prądem, tak aby mogły być sterowane automatycznie. W domach inteligentnych, podczas nieobecności gospodarzy możemy ustawić sterowanie tak, aby lampy wokół domu zapalały się co jakiś czas. Daje to złudzenie potencjalnym złodziejom, że dom nie jest pusty. Podobnie można ustawić oświetlenie znajdujące się wewnątrz domu.
Oświetlenie w ogrodzie — klimat, ładowane bateriami słonecznymi
Lampy w ogrodzie poprawiają walory estetyczne ogrodu, tarasu czy podjazdu, a dodatkowo poprawiają bezpieczeństwa po zmierzchu. Nowoczesne lampy ogrodowe są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, a dostępność różnorodnych wzorów na rynku sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do aranżacji przestrzeni w swoim ogrodzie i na podwórku. Lampy ogrodowe mogą być zasilane prądem lub na baterie słoneczne. Te drugie mogą być ustawione w dowolnym miejscu w ogrodzie, można je zabierać ze sobą niczym latarkę i co najważniejsze nasze rachunki za prąd zostaną dzięki nim nienaruszone. Na rynku dostępnie są również lampy wielozadaniowe, które odstraszają komary. Zazwyczaj ustawiamy je na tarasach i balkonach. Nowoczesne lampy ogrodowe mogą przybrać formę różnej wielkości kul, podświetlanych osłonek na donice, mini lampek tuż przy podłożu, które idealnie oświetlają drogę lub stylizowanych na stare uliczne lampy wbijane w ziemię lampy solarne.
Światło na tarasie i altanie
Lampy na tarasie i altanie mogą być elektryczne lub solarne, z naciskiem na te drugie, bo przecież wszystkim zależy na oszczędzaniu energii elektrycznej. W takich obiektach źródłem światła mogą być również świece, które oprócz jasności odstraszą komary — o ile będą miały odpowiedni zapach i nadadzą nastój wieczornemu biesiadowaniu. Na tarasie oświetlenie może przybrać dosłownie wszystkie formy – od oświetlenia umieszczonego w podłodze po wiszące lub stojące lampy. Tarasy dają nam największe pole manewru co do doboru rodzaju naszych lamp.