Jakie znaczenie dla człowieka ma świetlik łąkowy

Jakie znaczenie dla człowieka ma świetlik łąkowy

Świetlik kojarzy się większości osób z owadem latającym, występującym w bajkach. W naturze istnieje jednak roślina, zwana świetlikiem łąkowym, która robi dużo dobrego dla naszych oczu. W kulturze ludowej nosi nazwy ptasie oczka lub złodziej mleczny.

Gdzie można go spotkać?

Świetlik łąkowy jest rośliną pospolitą, występującą na terenie całej Europy, także w Polsce. Spotkać go można na łące, pastwisku, torfowisku, rowie i na brzegu lasu. Lubi wilgotną lekko bagienną glebę. Jest on półpasożytem, więc rośnie towarzystwie innych roślin.

Jak poznać świetlika

Świetlik ma łodygę sztywną, mało rozgałęzioną, o długości około 30 cm. Jego liście ułożone są naprzeciwlegle na całej długości. Liście jajowate, o ząbkowanych brzegach z włoskami na ich powierzchni. Roślina ta kwitnie od czerwca do października. Kwiaty ma białe, z żółtą plamką w środku, które również są pokryte włoskami jak liście. Świetlik wydaje też nasiona w kształcie czółenek umieszczone po dwa w tzw. torebkach.

Właściwości

Świetlik lekarski już od dawna był uważany za ziele uzdrawiające oczy. Wyciąg ze świetlika zawiera glikozyd, garbniki, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, pochodne kumaryny, sole mineralne oraz wziątki miedzi i manganu. Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, uszczelnia naczynia krwionośne. Wchodzi w skład różnych mieszanek ziół, kosmetyków do stosowania w okolicach oczu i występuje samodzielnie.

Zastosowanie

Świetlik lekarski stosuje się przy alergicznym i bakteryjnym zapaleniu spojówek, jęczmieniach, zapaleniu spojówek i suchym oku. Preparaty z wyciągiem ze świetlika są stosowane wspomagająco u osób, które długo pracują przy komputerze, mają nadwrażliwość na światło, są narażeni na działanie pyłów i dymów przemysłowych. Świetlik, a raczej jego odwar, może być stosowany także przy problemach z żołądkiem i wątrobą, kolce żółciowej oraz przy obniżonym ciśnieniu tętniczym. Podsumowując, świetlik przede wszystkim dba o nawilżenie oka i pomaga w problemach z układem trawiennym.