Plac zabaw, podobnie jak domki letniskowe, jest częścią ogrodu, która po zimie wymaga efektywnego i szczególnie szybkiego odnowienia. Spragnione słońca, ruchu na świeżym powietrzu i ciepła dzieci zaczną używać huśtawek, piaskownicy i zjeżdżalni, gdy tylko pozwoli na to sprzyjająca aura, a topniejący śnieg zniknie z zachęcających do aktywności sprzęty ogrodowej rekreacji. Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany plac zabaw?
Drewniany plac zabaw po zimie – jak o niego zadbać?
Smutno, szaro i niezachęcająco do zabawy – tak zazwyczaj prezentuje się ogrodowy plac dla najmłodszych po stopnieniu śniegu, wyschnięciu kałuż i zniknięciu błota. Poddany długotrwałemu działaniu wilgoci i niskiej temperatury teren z karuzelą, huśtawkami i zjeżdżalnią wymaga pilnej poprawy wizerunku. Czynnikiem, który wymusza presję jak najszybszego zadbania o drewniany plac zabaw, są właśnie dzieci z zamkniętych pomieszczeń, które z niecierpliwością czekają na pierwsze wiosenne zabawy w swoim ulubionym miejscu w ogrodzie.
Aby w pełni ocenić stan ogrodowych sprzętów, które znajdują się na placu zabaw, należy je w pierwszej kolejności oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń. Powstały szary nalot skutecznie maskuje szkody, jakie sprawiają zimno i zalegający przez długie tygodnie śnieg. Po jego usunięciu pojawią się spękania w drewnianych elementach, nieestetyczne przebarwienia na niegdyś jednokolorowych powierzchniach oraz ślady rdzy na metalu – dokładnie te same symptomy, na jakie cierpią domki letniskowe po okresie zimowym.
Place dla dzieci to ich domki letniskowe – jak o nie zadbać na cały sezon letni?
Zarówno domki letniskowe, jak i drewniane place zabaw, powstają z takich materiałów jak metal, tworzywo sztuczne i drewno. To ostatnie wymaga szczególnych starań, które pozwolą na lata zachować jego pierwotny stan i wygląd. Dbałość o zdrowie drewna to przede wszystkim sukcesywne przeprowadzanie zabiegów impregnacji oparte o pokrycie powierzchni specjalistycznym preparatem ochronnym. Dopiero po jego zaaplikowaniu można rozpocząć wykonywanie zabiegów dotyczących wyglądu sprzętów, np. pomalowanie ich farbami w żywych, radosnych i wyrazistych odcieniach. Dzieci z pewnością będą cieszyć się z efektów dekoracyjnych działań – plac zabaw w odmienionym wydaniu kolorystycznym to niemal całkowicie nowe miejsce do zabawy.
Do renowacji elementów placu zabaw można wykorzystać te same preparaty, których wymagają domki letniskowe. Produkty te łączą w sobie funkcje dekoracji i zabezpieczenia. Wybierając konkretne środki, warto zwrócić uwagę, aby były przeznaczone do zastosowania na zewnątrz oraz odporne na duży zakres temperatury. Istotna jest również informacja o warunkach pogodowych, w jakich rekomendowane jest malowanie drewna. Odnawiając place zabaw po sezonie zimowym, należy wziąć pod uwagę, iż ujemna temperatura towarzysząca zapadającemu zmierzchowi może negatywnie wpłynąć na efekty.
Niekorzystne jest również zastosowanie na powierzchniach drewnianych kolorowej lub transparentnej farby olejnej, ponieważ jej powłoka odcina drewno od dostępu powietrza, co prowadzi do jego gnicia i butwienia.
Umycie i dokładne osuszenie elementów, które są poddawane renowacji, nie jest wystarczające, aby przygotować drewno do ochronno-dekoracyjnego malowania. Ubytki i szczeliny, które pojawiły się od poprzedniego sezonu, należy wypełnić szpachlą do drewna i zgrubnie oszlifować przy pomocy papieru ściernego. Porosty i nalot wymagają usunięcia, w czym niezbędne okażą się specjalistyczne preparaty, które dodatkowo pozbawią powierzchnię zatłuszczeń i śladów żywicy. W przypadku braku odpowiedniego detergentu z chemikaliami bakteriobójczymi zaleca się zastosowanie tekstylnej ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną.
Materiały wykonania sprzętów na placu zabaw w niejednorodny sposób ulegają degradacji wraz z czasem. Choć z powodzeniem możliwe jest zadbanie o piękny wygląd elementów drewnianych, to te wykonane z tworzywa sztucznego wraz z czasem wykazują ślady zużycia. Powstają na nich rysy, które trwale wypełnia brud oraz płowieją pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W tym przypadku należy co parę lat wymieniać konkretne elementy na nowe.