Filtry przeciwsłoneczne – SPF, UVA i UVB

Filtry przeciwsłoneczne – SPF, UVA i UVB

Każda osoba wybierająca się na wakacje dokonuje zakupu olejku, balsamu czy sprayu zawierającego filtry mające na celu ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę kupuje. Na opakowaniu widnieją takie skróty jak SPF, UVA i UVB, które same w sobie nic nie mówią. Co oznaczają powyższe skróty oraz na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu produktu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym?


Ochrona przed promieniowaniem słonecznym rzeczą niezbędną podczas urlopu

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest bardzo ważna, zarówno pod względem estetycznym jak i zdrowotnym. Fale UVA i UVB prowadzą do przyspieszenia procesu starzenia się skóry oraz rozwoju chorób nowotworowych. Zbyt duża ekspozycja na słońce może doprowadzić do oparzeń oraz pojawienia się plam na skórze.


Wskaźnik ochrony słonecznej –
SPF

SPF to skrót od angielskiego zwrotu Sun Protection Factor, który określa jaki czas jest zalecany dla przebywania na słońcu po aplikacji kremu przeciwsłonecznego. Teoretycznie jeśli u jakiejś osoby rumień słoneczny występuje już po 10 minutach przebywania pod wpływem promieni słonecznych, to po aplikacji kremu 5 SPF czas ten wydłuży się do 50 minut. Czas, który określany jest mianem czasu bezpiecznego przebywania na słońcu przemierza się przez znacznik SPF stosowanego produktu.

Poniżej przedstawione zostały stopnie ochrony przeciwsłonecznej na podstawie wskaźnika SPF:

  • 0 – 10 SPF– niska ochrona,
  • 15 – 20 SPF – średnia ochrona,
  • 30 SPF – wysoka ochrona,
  • 50 SPF – bardzo wysoka ochrona.

Warto wiedzieć, iż żaden filtr nie jest w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed promieniowaniem. Przyjmuje się, iż w przybliżeniu filtry pełnią ochronę przed następującą ilością promieni słonecznych:

  • 2 SPF – 25-30 %,
  • 4-6 SPF – 50 %,
  • 10 SPF – 85 %,
  • 25 SPF – 96 %,
  • 30-50 SPF – 98 %.


Promieniowanie UVA i UVB – różnice

Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, w zależności od długości fali, klasyfikuje się na różne rodzaje. Najkrótsza fala nosi miano UVC i jest niemal całkowicie zatrzymywana przez warstwę ozonową (tak więc nie ma żadnego wpływu na organizm ludzki). Promieniowanie UVB dociera aż do naskórka i skóry właściwej. To właśnie ten rodzaj fali ma wpływ na powstanie opalenizny, jak i również poparzeń słonecznych. Ponadto przyczynia się do nowotworów skóry i przyspiesza jej starzenie się. Najdłuższym rodzajem fali jest UVA, który nie powoduje ani zaczerwienienia się skóry, ani jej poparzenia. Jest na niezmiennym poziomie przez cały dzień i przez cały rok. Owa fala wnika najgłębiej w organizm człowieka – aż do tkanki podskórnej. Przyczynia się ona do czerniaka oraz wpływa na starzenie się skóry.