Choć mamy już XXI wiek, a więc czasy, kiedy Łódź była rozpoznawalna głównie ze względu na dużą ilość zakładów włókienniczych, to nadal możemy mówić, że Łódź jest miejscem, w którym produkcja materiałów i wyrobów włókienniczych kwitnie.
Wielkie ilości małych zakładów
Mówiąc o kondycji polskiej branży włókienniczej i odzieżowej, trudno jest mówić o wielkich zakładach. Choć to do Polaka należą takie marki jak Reserved czy Cropp, to ubrania tej marki nie są produkowane w Polsce, a na Dalekim Wschodzie, ponieważ, niestety, wychodzi to dużo taniej. Na cenie niestety cierpi także jakość i bardzo często produkty, które kupujemy w sieciówkach pozostawiają wiele do życzenia w kwestii trwałości ubrań. Czy to znaczy, że nie możemy ubrać się w polskie ubrania? Na szczęście, nie. W Polsce, a zwłaszcza w Łodzi, stacjonuje sporo małych zakładów włókienniczych, pracowni i szwalni, które produkują niewielkie ilości dobrej jakości ubrań. Warto jednak pamiętać, że kupując polskie ubrania, zapłacimy więcej.
Made in UE
Jeśli jesteście przekonani, że w Polsce, a konkretniej w Łodzi, nie powstają ubrania dla światowej sławy projektantów, to jesteście w błędzie. Choć kupując ubrania luksusowych marek, na metce napisane jest „made in UE”, to niejednokrotnie oznacza to, że np. koszula została wyprodukowana w Polsce. Polscy producenci wolą nie chwalić się tym, że produkują dla wielkich projektantów, choć trudno jest znaleźć konkretny powód. Najprawdopodobniej wynika to z zamówienia firmy, która może nie życzyć sobie, by na metce widniało „made in UE”. Jeśli chcemy znaleźć jakichś konkretnych, polskich producentów odzieży, można wpisać w wyszukiwarce np. producent dzianin Łódź. Dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć polskich wytwórców ubrań i możemy zdecydować, czy wolimy ubierać się w ubrania rodzimej produkcji, czy nie.
Polskie ubrania robocze
Największą popularnością w Polsce, w kwestii produkcji ubrań, cieszą się ubrania robocze. Jeśli do pracy zakładamy firmowy strój, np. mundur czy fartuch, to najprawdopodobniej wyprodukowany jest on w Polsce, ponieważ aż jedna trzecia firm zajmujących się produkcją ubrań, związana jest z ubraniami roboczymi.