Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że kluczem do pełnej wiedzy nie jest encyklopedia, tyko wszystkie książki, które przeczytamy. Ludzie mają różne problemy, ale podobno, o każdym problemie, ktoś już kiedyś gdzieś napisał. Dlatego też warto czytać książki.
Książki motywacyjne – czego nas uczą?
To jest ten rodzaj książek, gdzie autorzy, najogólniej mówiąc, motywują czytelnika do zmian. U podstaw wszystkiego leży założenie, że mało kto jest zadowolony z siebie i z tego, gdzie w danej chwili się znajduje. Więc co trzeba zrobić z człowiekiem nieusatysfakcjonowanym? Zmotywować go do takiego działania, które w końcu przyniesie mu samozadowolenie. Trochę się tutaj wyczuwa traktowanie czytelnika, jak kogoś nie do końca sprawnego myślowo, albowiem autor zakłada, że puste konto, nieudany związek, brak kondycji, czy też inne sprawy które człowiek chciałby już mieć za sobą, nie są dostatecznym motywatorem. Trzeba dodatkowo programować mózg, sięgać do podświadomości i bezustannie potwierdzać swoją wartość.
Ale może faktycznie wiele osób tego potrzebuje? Może dlatego książki motywacyjne mają takie powodzenie wśród czytelników?
Ile takich książek można przeczytać w ciągu roku i po co?
Patrząc na sprzedaż i czytelnictwo książek motywacyjnych, można wysnuć twierdzenie, że otaczają nas sami szczęśliwi ludzie sukcesu, zadowolenie z siebie i idealnych związkach. Rozglądamy się wokoło i widzimy zupełnie co innego. Dlaczego tak się dzieje?
Autorzy książek motywacyjnych w zasadzie wzorują się na kilku klasykach tego tematu. Dlatego czytelnicy za każdym razem odnoszą wrażenie, że czytają wciąż to samo. Przychodzi wtedy znużenie. Niejednokrotnie któryś z autorów napisze wyjątkową książkę motywacyjną, o świeżym ujęciu tematu, zawierającą ciekawe pomysły i ćwiczenia. I wtedy wystarczyłoby skupić się na jednej takiej. Tymczasem ludzie czytają książki motywacyjne jedna za drugą i w zasadzie nic z tego nie wynika. Przede wszystkim mało która napisana jest w taki sposób, żeby z równym entuzjazmem czytać ją od początku do końca. Dlatego ciągle sięga się po coś nowego. A przecież wystarczyłoby wykorzystać w swoim życiu jeden przepis i czekać na efekty. Wśród książek motywacyjnych naprawdę zdarzają się prawdziwe perełki, które pomogły licznym czytelnikom zmienić jakość życia. Trzeba je tylko znaleźć.