Mieszkanie własnościowe, którego nie zajmujemy, może być dodatkowym źródłem dochodu, ale może przysporzyć nam wielu kłopotów. Szczególnie, jeżeli nie dopilnujemy kilku ważnych spraw. Nawet, kiedy najemcą jest nasz dobry znajomy czy ktoś z rodziny, warto dopełnić wszystkich formalności, aby w przyszłości nie żałować.
Kiedy ludzie znajdują się w kryzysowej sytuacji, która ich przerosła mogą zapomnieć o umowie ustnej i o obowiązującej wydawałoby się uczciwości. Zniszczone mieszkanie, duże koszty naprawy czy konieczność wyprowadzki to nie są najprzyjemniejsze elementy wynajmowania mieszkania. Dlatego po pierwsze powinniśmy swoje mieszkanie mieć ubezpieczone. Nawet, jeżeli jesteśmy najbardziej uważnymi osobami na świecie, może przydarzyć się jakaś awaria. W momencie, kiedy lokum powierzamy komuś innemu powinniśmy być zwyczajnie zapobiegliwi. Dobrze dobrane ubezpieczenie ochroni nas przed kosztami zalania mieszkania itp.
Żeby nic nie zginęło
Następnym krokiem będzie spisanie wszystkiego co się znajduje w mieszkaniu. To bardzo ważne, szczególnie kiedy jest ono w pełni wyposażone. Niekiedy wynajmujemy mieszkania np. po dziadkach i wtedy mamy w nim pełno zastawy, drobnych sprzętów kuchennych obrazy itp. Jeżeli chcemy, aby to wszystko zostało, kiedy nasi lokatorzy się wyprowadzą, powinniśmy mieć zanotowane co dokładnie mamy. Taki dokument może być również częścią umowy najmu. Warto również zawrzeć w umowie takie kwestie jak remont mieszkania. Musi być jasno powiedziane jakich zmian może dokonać najemca. Chodzi tu o malowanie ścian, wiercenie dziur, wymianę mebli. Ten element również powinien pojawić się w umowie.
Kiedy pojawią się problemy
Czasem pojawiają się problemy. Mimo uczciwej umowy zawartej między najemcą a wynajmującym mieszkanie dochodzi do konfliktów. Najtrudniejsze są sytuacje, kiedy nasz lokator nie chce opuścić mieszkania. Wyegzekwowanie opuszczenia lokalu niekiedy musi się odbyć z udziałem policji lub nawet sądu. Bezwzględnie powinniśmy wtedy skorzystać z pomocy prawnika. Podobnie jest z konstruowaniem umowy i podpisywaniem jej. Najlepiej jest, zanim wykonamy jakikolwiek ruch. Podobnie możemy popaść w tarapaty, jeżeli mieszkanie zostanie zniszczone, a my przed wynajmem przeprowadziliśmy gruntowny remont. Koszty naprawy mogą być bardzo wysokie, a sami najemcy nie będą chcieli poczuć się do odpowiedzialności. Kiedy mamy spisana odpowiednią, prawomocną umowę dociekanie swoich praw jest o wiele prostsze. Jeżeli czujemy się pogubieni i nie potrafimy sami skonstruować umowę możemy udać się na konsultację u fachowca. Aby takiego znaleźć należy poszukać w sieci ofert pod hasłem np. kancelaria adwokacka Kraków