Struktura rynku pracy w Niemczech zmienia się z roku na rok. Coraz bardziej widoczne tam są braki w personelu medycznym. Aktualnie lekarze, pielęgniarki oraz opiekunowie osób starszych mają tak silną pozycję na rynku pracy, że nawet dostanie kredytu w Niemczech, nie stanowi dla nich problemu. Wysoka podaż na osoby z kwalifikacjami medycznymi wiąże się z faktem, że społeczeństwo niemieckie starzeje się w szybkim tempie, a to oznacza, że brakuje tam rąk do pracy praktycznie w każdej branży, a ponadto ponadprzeciętnie rośnie popyt na usługi medyczne, związane z faktem, że starsze społeczeństwo wymaga większych nakładów na służbę zdrowia. Właściwie każdy rodzaj kwalifikacji związanych z medycyną jest w stanie zapewnić pracę w Niemczech.
Zapotrzebowanie na lekarzy w Niemczech
Bardzo wielu lekarzy, którzy kończą w Polsce studia, decyduje się na wyjazd za granicę. Sam wyjazd jest dość łatwy do zorganizowania, gdyż formalności, jakich trzeba dopełnić, nie są skomplikowane. Ilość wakatów na stanowiskach lekarzy specjalistów jest na tyle duża, że właściwie każdy rodzaj specjalizacji jest atutem. Nawet lekarze rodzinni nie powinni mieć problemów z dostaniem pracy. Niewątpliwym atutem wyjazdu do Niemiec są wyższe zarobki, którymi niemieckie szpitale i kliniki kuszą lekarzy z Polski, a także innych krajów Unii Europejskiej. Przeważnie zarobki lekarzy za zachodnią granicą wahają się pomiędzy pięcioma a dziesięcioma tysiącami euro brutto na miesiąc.
Praca dla pielęgniarzy i opiekunów osób starszych w Niemczech
Struktura demograficzna sprawiła, że ogromna ilość wakatów pojawiła się także na stanowiskach pielęgniarek oraz opiekunów osób starszych. Pielęgniarek i pielęgniarzy brakuje nie tylko w szpitalach, ale także w małych klinikach oraz w domach opieki, w których osoby z odpowiednimi kwalifikacjami znajdują pracę praktycznie od ręki. Sami opiekunowie osób starszych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie także są poszukiwani, gdyż ilość placówek specjalizujących się w takich usługach, w Niemczech rośnie z roku na rok. Coraz częściej nie jest wymagana biegła znajomość języka niemieckiego, a jedynie jego podstawy. Taka sytuacja przekłada się pozytywnie na pozycję osób z branży medycznej na rynku, przez co łatwo im jest o kredyt w Niemczech, a także załatwianie innych spraw formalnych. Niemiecki rynek pracy od lat określany jest rynkiem pracownika i ta tendencja raczej nie zaniknie w najbliższych latach, a w branży usług medycznych nawet zacznie się pogłębiać.