Nebulizacja jest bardzo nowoczesną i efektywną metodą terapii. Oparta jest o zaaplikowanie pacjentowi preparatu leczniczego w postaci mgiełki lub aerozolu za pomocą nebulizatora (np. Inhalator microlife). Wykorzystywana jest w przypadku chorób dróg oddechowych, jak i w celach profilaktycznych w okresie dużej zachorowalności i w czasie przeziębień. Jak prawidłowo wykonać inhalację oraz jakie są przeciwwskazania do jej wykonania?
Czym właściwie jest nebulizacja i jak ją wykonać?
Nebulizacja jest swojego rodzaju leczeniem inhalacyjnym przynoszącym ulgę w różnych dolegliwościach dróg oddechowych. Posiada ona wiele zalet, co sprawia, iż opinie na temat tego zabiegu są bardzo pozytywne. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na powyższy fakt jest sposób aplikacji leku, który znacznie przyspiesza działanie leku, co w konsekwencji prowadzi do szybszego ukojenia dolegliwości. Ponadto nebulizacja pozwala osiągnąć duże stężenie preparatu w drogach oddechowych, co także potęguje jego skuteczność. Umożliwia to zredukowanie dawki leku oraz ryzyka związanego z jego aplikacją. Podawanie wziewne z racji łatwości aplikacji i skuteczności zdecydowanie przewyższa leczenie pozajelitowe i doustne.
Do wykonania nebulizacji niezbędny jest nebulizator (np. Inhalator microlife). Może on występować w trzech różnych odmianach służących do odmiennych sposobów aplikacji:
- Nebulizator pneumatyczny – wykorzystuje powietrze sprzężone w sprężarce i w taki sposób produkuje aerozol.
- Nebulizator siateczkowy – wykorzystuje drgania spowodowane przeciskaniem leku przez kartki siateczki do produkcji aerozolu.
- Nebulizator ultradźwiękowy – wykorzystuje zdolność głowicy ultradźwiękowej do produkcji fali akustycznej pozwalającej na produkcję aerozolu.
Nebulizacja jest zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Może ona zmienić profil swojego działania w zależności od zastosowanych preparatów.
Nebulizacja – przeciwwskazania
Aby dokładnie określić przeciwwskazania do nebulizacji najpierw konieczne jest określenie różnic między inhalacją a nebulizacją. Inhalacja oparta jest na wdychaniu gorących oparów parującego preparatu leczniczego, a nebulizacja bazuje na wdychaniu chłodnej mgiełki zawierającej cząsteczki leku.
Głównymi przeciwwskazaniami do nebulizacji zaliczane są:
- ciężka niewydolność serca,
- krwotoki z dróg oddechowych,
- niewydolność oddechowa,
- niektóre rodzaje nowotworów,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- zakażenia grzybicze układu oddechowego,
- rozedma płuc,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli.