Z zaparciami zmaga się około 20-30% ogółu populacji, dlatego też warto mieć przy sobie lek doraźnie wspomagający perystaltykę jelit jak na przykład Xenna Extra. Ta dolegliwość zdecydowanie częściej przytrafia się kobietom – pojawia się u co czwartego mężczyzny i u co drugiej kobiety. Zbyt częste stosowanie leków na zaparcia może doprowadzić do uzależnienia się od ich działania. Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem takiego preparatu?
Leki na zaparcia – ogólna charakterystyka
Zaparcia to częsty problem, który pojawia się w związku z siedzącym trybem życia, złą dietą i brakiem aktywności fizycznej. Wprowadzenie niewielkich modyfikacji w dziennym trybie może sprawić, iż zaparcia ustąpią. Do produktów negatywnie wpływających na pracę jelit zaliczane są: makarony, ryż biały, ziemniaki, gotowane warzywa oraz białe pieczywo. W wyniku spożycia posiłku z tymi produktami pojawiają się gazy, wzdęcia, spowolnienie pracy jelit oraz uczucie wypełnienia. Warto powyższe produkty zastąpić takimi, które pozytywnie wpływają na pracę jelit, jak np. przeciery owocowe, ciemne pieczywo, soki jabłkowe, marchewkowe, surowe warzywa, oliwa z oliwek, czy suszone śliwki. Czasem naturalnym produktem o działaniu przeczyszczającym może być również kawa. Wraz z wprowadzeniem lekkostrawnych posiłków należy zadbać o odpowiednią ilość wody w diecie, która rozluźnia konsystencję stolca, co przyczynia się do łatwiejszego wydalenia go.
Leki na zaparcia i związane z nimi ryzyko uzależnienia
Stosowanie niektórych leków również wpływa na częstotliwość zaparć – takie działanie wykazuje między innymi produkt o nazwie Xenna Extra. Problemy z układem trawiennym mogą wystąpić po spożyciu preparatów zawierających żelazo lub wapno, po środkach przeciwbólowych i znieczulających, po lekach przeciwdrgawkowych, przeciwparkinsonowych i przeciwdepresyjnych. Skutecznym rozwiązaniem problemu zaparć jest zastosowanie naturalnych środków, które przyspieszają pracę jelit (rodzynki, daktyle, figi, suszone śliwki, ziarna słonecznika, nasiona lnu). Są one pomocne w zwalczaniu zaparć, jednak dłuższe ich stosowanie utrudnia wchłanianie minerałów i witamin. Rynek farmakologiczny również jest bogaty w preparaty na zaparcia, które są dostępne w różnych formach, takich jak saszetki, syropy, tabletki oraz czopki. Cechują się one szybkim działaniem i oczekiwanym efektem.. Warto wiedzieć, iż częste spożywanie leków na zaparcia może doprowadzić do sytuacji, gdy organizm będzie sam wymagał takiego typu wspomagania, ponieważ regularne spożywanie substancji wspomagających wypróżnianie prowadzi do zaburzeń samodzielnego wypróżniania się, co w konsekwencji przyczynia się do uzależnienia organizmu od ich działania. Ponadto nadużywanie ich przyczynia się do wystąpienia biegunek, reakcji alergicznych, a nawet zapalenia jelita grubego.