Sporo osób boryka się z problemami zdrowotnymi, mającymi swoje źródło w schorzeniach układu pokarmowego, a szczególnie dróg żółciowych. Nie należą one na pewno do przyjemnych, dlatego liczy się szybka reakcja oraz profilaktyka, aby przykre dolegliwości zostały wyeliminowane w zarodku, bądź skutecznie złagodzone.
Drogi żółciowe – ich rola w organizmie
Dzięki drogom żółciowym żółć może trafiać z wątroby do przewodu pokarmowego, dlatego tak ważne jest, aby były one w dobrej kondycji zdrowotnej. Do głównego przewodu żółciowego dołączone są dwa mniejsze – jeden odchodzący z pęcherzyka wyrzucającego żółć podczas jedzenia tłustych posiłków, oraz drugi wychodzący z trzustki, za pomocą którego sok trzustkowy trafia do dwunastnicy. Prawidłowe działanie dróg żółciowych jest konieczne ze względu na ważną rolę, jaką dogrywa produkowana przez wątrobę żółć, która pomocna jest przy trawieniu tłuszczów, oraz ułatwia wchłanianie witamin i minerałów. Dzięki niej również jelita mogą pracować prawidłowo.
Kamica żółciowa – objawy
Jednym z najpowszechniejszych schorzeń dróg żółciowym jest kamica. Wszystko zaczyna się od tego, że substancje, które powinny zostać rozpuszczone w żółci, zostają zagęszczone i zamieniają się w kamyki. Pierwsze objawy mogą być bardzo bolesne. Dochodzi do stopniowego zatykania się kanałów żółciowych, dlatego pojawia się ból w górnej części brzucha. Złogi mogą wytworzyć się także w samym pęcherzyku czy wątrobie.
Rodzi się więc pytanie, jakie są czynniki ryzyka powstania kamicy żółciowej? Otóż narażone są osoby, które gwałtownie się odchudzają, chorujące na mukowiscydozę i te, mające problemy z trójglicerydami. Zagrożeni są także cukrzycy i ludzie otyli. Duże znaczenie mają także czynniki genetyczne.
Cholestaza – zastój żółciowa
Choroba ta wywołana jest abo upośledzeniem wytwarzania żółci, albo upośledzeniem odprowadzania żółci. Dlaczego tak się dzieje? W pierwszym przypadku najczęściej dochodzi do uszkodzenia komórek wątroby. Zaburzenia mogą też wynikać z różnego rodzaju infekcji, choć jest to zdecydowanie rzadsza przyczyna. Natomiast problemy z odprowadzaniem żółci mogą pojawić się wtedy, gdy chory przechodzi kamicę żółciową, bądź cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki.
Objawy zastoju żółci to najczęściej swędzenie skory i podwyższone m.in. stężenie bilirubiny oraz fotostazy zasadowej ALT we krwi.
Leczenie schorzeń dróg żółciowych
Oprócz zabiegów trzeba też wspierać się odpowiednimi lekami, które zmniejszają dotkliwość różnych objawów i zwiększają przepływ żółci. Zaliczamy do nich np. Cholestil, Hymekromon czy cholesol. Warto też stosować profilaktykę, czyli nie jeść tłusto i wzbogacać swoją dietę świeżymi owocami, warzywami oraz ziołami, takimi jak ostropest plamisty czy mniszek lekarski, działający świetnie na drogi żółciowe.