Czy xylitol szkodzi?

Czy xylitol szkodzi?

Ten coraz popularniejszy na polskim rynku słodzik budzi wciąż duże kontrowersje. Jedni nie zastąpili by go niczym innym, drudzy zastanawiają się, czy oby faktycznie nie jest szkodliwy. Jak to więc jest z tym xylitolem?

 

Z czego wytwarza się xylitol?

Mylne jest stwierdzenie, że każdy xylitol to cukier brzozowy. Tradycyjnie w Finlandii pozyskiwano go z kory brzozowej, dlatego niektórzy myślą, że tak jest zawsze. Owszem, w niektórych sklepach można dostać prawdziwy cukier brzozowy, ale najczęściej wytwarza się go z kukurydzy. Trzeba też wiedzieć, że są dwie podstawowe techniki jego produkcji – powstaje na bazie hydrolizy biomasy lub przez fermentację bakterii i drożdży.

 

Wykorzystanie

Xylitol przypomina zwykły cukier, ma bardzo  niski indeks glikemiczny (czyli wolniej wchłania się do organizmu) i jest alkoholem cukrowym. Lubiany jest także za to, że podczas spożywania go odczuwa się się większą słodycz na języku. Dzieje się to za sprawą charakterystycznej budowy jego cząsteczek. Oprócz słodzenia xylitolem herbaty wykorzystywany jest także jako dodatek słodzący do wielu produktów. Dlatego można spotkać często takie oznaczenie E967 np. na słodyczach czy pastach do zębów, co wskazuje na użycie do produkcji m.in. xylitolu.

 

Właściwości

Walory smakowe, niski indeks glikemiczny to jeszcze nie wszystko. Xylitol ma także działanie bakteriobójcze i pomaga we wchłanianiu wapnia w organizmie. Jak wiadomo, biały cukier może się przyczyniać do tworzenia grzybów i drożdżaków, natomiast w przypadku xylitolu taka sytuacja nie ma miejsca.

 

Czy jest szkodliwy?

Jeśli krajem pochodzenia xylitolu jest Finlandia i będzie to prawdziwy cukier brzozowy pozyskiwany  z kory tego drzewa,  to nie ma się co obawiać o jego szkodliwość. Chińskie kukurydziany podróbki lepiej odstawić, a zaopatrywać się tylko w oryginalne produkty z dobrych sklepów zielarskich bądź aptek. Gorszej jakości zamienniki mają tez niższą cenę i trzeba pamiętać, że nie zawsze podane na etykiecie dane dotyczące kraju produkcji świadczą o tym, że tak jest na pewno. Liczy się skład i to jest kluczowa sprawa przy zakupie xylitolu.

Obecnie uważa się, że xylitol jest zdrową alternatywą dla białego cukru. Trzeba jednak bardzo powoli wprowadzać go do diety i nie spożywać w bardzo dużych ilościach, ponieważ może działać  przeczyszczająco. Trzeba więc zaczynać od mniejszych dawek i na początku bacznie obserwować swój organizm, który musi przystosować się do zmiany cukru  – z białego na xylitol.