Nasiona lnu to ciemnobrązowe, trzymilimetrowe nasionka, które po zalaniu wodą pęcznieją i tworzą wokół siebie pewien rodzaj kisielu. Doskonale nadaje się on jako posiłek spożywany na czczo, wspomagający jelita lub jako dodatek do deserów i wypieków.
Siemię lniane jest już od dawna stosowane w medycynie naturalnej. Dzięki zawartości najlepszego zestawu aminokwasów ma szereg zastosowań w łagodzeniu dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego, a także w kosmetyce.
Siemię a układ pokarmowy
Nasiona lnu stosowane doustnie pozostawiają po sobie delikatny film, który pokrywa błonę śluzową jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i jelit. Dzięki tej właściwości łagodzą one wszelkiego rodzaju podrażnienia, które napotykają na swojej drodze i stwarzają korzystne warunki do ich gojenia. Może być stosowane w zaparciach, jak i przy biegunkach, gdyż reguluje pracę jelit poprzez wpływ na ich motorykę. Pomaga w chorobie wrzodowej i nadkwasocie, gdyż chroni śluzówkę żołądka przed działaniem nadmiaru kwasu solnego.
Kaszel i nowotwory
Ponadto nasiona lnu stosuje się w celu obniżenia złego cholesterolu LDL, jako przeciwutleniacz w profilaktyce przeciwnowotworowej. Siemię lniane z powodzeniem może być stosowane przy napadach suchego kaszlu. Nie ma ono właściwości hamujących odruch kaszlu, ale nawilża śluzówkę gardła i zapobiega jej podrażnieniom. Z tego samego powodu nadaje się jako środek łagodzący przy bólu gardła czy stanach zapalnych jamy istnej.
Jak spożywać
Siemię lniane najlepiej spożywać w postaci kisielu przygotowanego z całych ziarenek. Można je jeść także w formie zmielonej, jednak najlepiej mielić je tuż przed przygotowaniem. Siemię lniane może być łączone z dodatkowym tłuszczem, owocami, nabiałem. Nie powinno się spożywać dziennie więcej niż dwie łyżki stołowe nasion. Po dłuższym stosowaniu należy zrobić kilkutygodniową przerwę. W celach leczniczych wykorzystuje się również olej lniany, który jednak ma nieco inne właściwości, choć równie dobrze działa na układ pokarmowy.