Dietetycy zalecają, aby spożywać dwie porcje owoców dziennie i trzy porcje warzyw. Przez porcję rozumiemy jedną sztukę w przypadku owoców średniej wielkości np. jabłko czy pomarańcza lub szklankę, jeśli mówimy o jagodach, czy pokrojonym w kostkę melonie lub arbuzie.
O ile w przypadku warzyw nie musimy się szczególnie ograniczać, to owoce zawierają sporo cukru, dlatego nie powinniśmy jeść ich zbyt dużo, jednak muszą być one w diecie ze względu na dużą zawartość witamin, błonnika i innych substancji działających pozytywnie na zdrowie.
Jakie witaminy znajdziemy w owocach?
W owocach w dużej ilości znajdziemy następujące witaminy:
Witamina C – wspomaga układ odpornościowy, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, uszczelnia naczynia, zwiększa zdolność przyswajania żelaza. Znajdziemy ją w dużej ilości w pomarańczach, czarnej porzeczce, cytrynach i grejpfrutach.
Witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem, znajdziemy ją w czarnych jagodach, borówkach, żurawinie, nektarynkach.
Witamina A – dba o prawidłowe utrzymanie prawidłowego metabolizmu żelaza, stan błon śluzowych i prawidłowe widzenie. Witamina ta występuje w pomarańczach, mango, morelach, melonie.
Sposoby przygotowania owoców
Owoce najwięcej witamin dostarczają nam na surowo. Cukrzycy do owoców o wysokim indeksie glikemicznym mogą dodać produkt o niższym indeksie np. banan połączyć z jogurtem i wtedy mogą spokojnie spożyć taki posiłek. Podczas obróbki termicznej owoce tracą sporą ilość witaminy C i inne ważne składniki, jednak nadal są bogate w błonnik i potas. W przypadku przygotowywania przetworów należy starannie pozbawić ich pestek, gdyż zawierają one kwas pruski powodujący migreny.
Inne ważne witaminy np. witamina D
Pamiętajmy, że nie wszystkie witaminy znajdziemy w owocach, dlatego nie mogą być podstawą naszej diety. Potrzebujemy jeszcze wielu witamin. Np. witamina D, której źródłem są jaja, podroby ryby i oleje Rosinie. Wit D jest również produkowana przez organizm pod wpływem promieni słonecznych.