Wszystko o spiralach antykoncepcyjnych

Wszystko o spiralach antykoncepcyjnych

Spirala antykoncepcyjna lub inaczej wkładka domaciczna jest jedną z metod zapobiegania ciąży o bardzo wysokiej skuteczności. Decydują się na nią kobiety, które mają już dzieci i przez dłuższy czas lub w ogóle nie planują posiadania dzieci.

Spirala antykoncepcyjna jest metodą inwazyjną. Założyć może ją jedynie lekarz ginekolog. Najlepszym czasem na założenie wkładki domacicznej jest ostatni dzień miesiączki. Po założeniu zabezpiecza ona przed niechcianą ciążą od dwóch do pięciu lat. Zabieg może boleć i trwa około 30 minut. Wkładka jest umieszczana w macicy za pomocą aplikatora. Po tygodniu od zabiegu należy zgłosić się na kontrolę do lekarza.

Założenie spirali antykoncepcyjnej jest refundowane i każdy ginekolog powinien wykonać taki zabieg na prośbę pacjentki. Można by pomyśleć, że jeśli jest za darmo, to dostaniemy wkładkę nie najlepszej jakości. Nic bardziej mylnego, gdyż założenie jest refundowane, a wkładkę kupujemy za własne pieniądze i razem z lekarzem decydujemy czy ma być to spirala miedziana, obojętna czy hormonalna.

Rodzaje wkładek

Do wyboru mamy wkładkę obojętną miedzianą i hormonalną, z czego najgorsza jakościowo i najmniej skuteczna jest pierwsza. Wkładka obojętna jest wykonana najczęściej z polietylenu lub stali nierdzewnej. Spirala miedziana tworzy nieprzyjazne środowisko dla plemników i zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka. Wkładka hormonalna uwalnia wewnątrz macicy progesteron, który powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, obkurczenie błony śluzowej macicy, a czasem powoduje ustanie owulacji. Wkładka hormonalna jest bardziej skuteczna niż spirala miedziana.

Przeciwwskazania

Nie wszystkie kobiety mogą stosować tę metodę antykoncepcji. Przeciwwskazaniem do założenia wkładki antykoncepcyjnej jest prawdopodobieństwo ciąży, wady wrodzone macicy lub nietypowa budowa, nawracające infekcje, nadżerki, mięśniaki, nowotwory piersi, narządów rodnych i choroby wątroby.

Spirala antykoncepcyjna jest wygodną metodą antykoncepcji, która starcza na długo i wymaga tylko regularnych kontroli. Jest jednak metodą inwazyjną, która niesie za sobą ryzyko powikłań i decyzja o jej zastosowaniu powinna być przemyślana.