Zapalenie pęcherza moczowego u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza u dziecka jest bardzo częstą infekcją, która przebiega w zupełnie inny sposób niż u osób dorosłych. Pojawiające się objawy ze względu na swoją odmienność są często trudne do zdiagnozowania. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u dzieci? Jakimi objawami się przejawia oraz jak przebiega jego leczenie?

Zapalenie pęcherza u dziecka – przyczyny

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego u dzieci są trochę inne niż u osób dorosłych. Infekcja pęcherza u dzieci może być wywołana nieprawidłową pracą pęcherza, defektami w budowie anatomicznej dróg moczowych, a także niewłaściwą higieną. Ponadto istnieją wady wrodzone mające wpływ na wystąpienie tego schorzenia u dzieci. Przykładem takiej wady jest cofanie się moczu do moczowodów i nerek lub przerost błony śluzowej cewki moczowej. Zapalenie pęcherza u dziecka może być spowodowane obecnością bakterii Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, która jest naturalną florą bakteryjną jelita grubego. Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza u dzieci zalicza się rozprzestrzenianie drobnoustrojów. W grupie zwiększonego ryzyka są dziewczynki w związku z bliskim położeniem ujścia pochwy, cewki moczowej i odbytnicy.

Zapalenie pęcherza u dziecka – objawy

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci ma nieco inne objawy niż w przypadku osób dorosłych. W okresie niemowlęcym głównym przejawem infekcji jest wysoka gorączka, a dziecko staje się płaczliwe, niespokojne, marudne, nie ma apetytu i może wymiotować. W momencie zaobserwowania wystąpienia mętnego moczu o nieprzyjemnym zapachu, można utożsamić z pojawieniem się zapalenia pęcherza u dziecka. U starszych dzieci w przypadku tej infekcji może pojawić się również ból brzucha oraz ból dolnej części pleców, a także kłucie oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Wraz z wiekiem objawy zapalenia pęcherza moczowego stają się bardziej charakterystyczne dla układu moczowego. Ponadto mogą pojawić się takie objawy jak: parcie na pęcherz, częstomocz, moczenie się (zwłaszcza w nocy) oraz ból i pieczenie.

Zapalenie pęcherza u dziecka – leczenie

Wystąpienie zapalenia pęcherza moczowego u dzieci powinno być oparte o podjęcie działań, które mają na celu zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi infekcji. Bardzo ważne jest dostarczenie dziecku dużej ilości płynów, które wpływają na zwiększenie częstotliwości oddawania moczu i rozcieńczenie go, co przyczynia się do wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Podczas infekcji pęcherza bardzo skuteczne jest picie herbat ziołowych lub soku z żurawiny. Przydatne w zredukowaniu objawów mogą być ciepłe kąpiele z naparu z nagietka lub rumianku. Dobrym rozwiązaniem leczenia zapalenia pęcherza u dziecka jest zastosowanie leków homeopatycznych, które są bezpiecznymi i naturalnymi środkami, które można podawać nawet niemowlakom.