Praca i życie w Norwegii – jak dobrze wystartować?

Praca i życie w Norwegii – jak dobrze wystartować?

Każdego roku tysiące Polaków decydują się na rozpoczęcie przygody z krajem fiordów, w którym zarówno zarobki, jak i płace przyprawiają o zawrót głowy. Ze względu na różnicę cen bardzo łatwo tu poprawić swój byt, ale również łatwo stracić oszczędności życia, bezskutecznie poszukując zatrudnienia. Jak rozpocząć nowe życie, unikając kłopotów?

Agencja pracy za granicą – Polacy w Norwegii – życie i praca – kto mówi prawdę?

Poszukując informacji na temat życia i pracy w Norwegii spotkamy wiele sprzecznych opinii. Agencje pracy oferują nam sporo ofert, wyglądających atrakcyjnie i pozwalających na gładkie rozpoczęcie nowego życia. Z drugiej strony napotkać możemy na bardzo dużą liczbę narzekań, zwłaszcza ze strony Polaków mieszkających w Norwegii, na trudności w odnalezieniu pracy, a także na bardzo wysokie koszty życia. Możemy poczuć się skonsternowani, zastanawiając się komu wierzyć.

Z jednej strony możemy bazować na opinii Polonii, zakładając, że mają oni większe doświadczenie z życia w tym kraju. To prawda. Mieszkając tu, często przez długie lata, wielu rodaków doskonale odnajduje się w lokalnych realiach, wie, z czym wiąże się poszukiwanie mieszkania, samochodu, czy nawet pracy. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość z nich ma już jakąś pracę i nie poszukuje aktywnie nowej, w związku z czym nie do końca mają rozeznanie w aktualnej sytuacji rynkowej. Agencja pracy, wyspecjalizowana właśnie w wyszukiwaniu ofert, z łatwością będzie mogła nam przedstawić dziesiątki propozycji.

Czy warto tu żyć?

Oczywiście nie tylko warunki płacowe i relacja zarobków do cen decyduje o tym, czy w jakimś kraju będziemy się dobrze czuli i czy stanie się on naszym domem. Jeśli już jednak decydować się na takie zestawienie, to Norwegia wypada w nim wyjątkowo korzystnie – za zarobione pieniądze każdy może godnie żyć, a nierzadko nawet odkładać niemałą sumkę na przyszłość. Norwegia oferuje ponadto wspaniałą przyrodę – miejsca do wypoczynku są oddalone zaledwie o kilkanaście kilometrów od miast, które pokonamy świetnymi, bezpiecznymi drogami.