Kilka słów o halach stalowych

Kilka słów o halach stalowych

Hale stalowe kojarzą się wszystkim z wielkimi budowlami, zajmującemu ogromne połacie terenu, i tak jest w rzeczywistości. Powstają w ścisłe określonym celu, pod określoną działalność użyteczności publicznej. Mogą mieć różne przeznaczenie np. na cele handlowo-usługowe, sportowe czy magazynowe.

Jak powstaje konstrukcja stalowa hali

Zbudowanie takiej hali nie jest może bardzo skomplikowane, ale wymaga dobrego przygotowania sztabu ludzi, którzy zrobią projekty zbrojeń, konstrukcji stalowej hali itp. Następnym elementem pracy jest wykonanie konkretnych części stalowych na podstawie rysunków przegotowanych przez inżynierów. Oczywiście nie może zabraknąć wysokiej jakości bloku maszynowego, dzięki któremu konstrukcja stalowa hali powstanie sprawnie i będzie przede wszystkim trwała.

Konstrukcja stalowa hali mają najczęściej postać szkieletów prętowych i mogą być kratowane lub pełno ścienne.  Najczęściej stosuje się wiązary kratowe do wykonania dachu takiej hali lub płatwie kratowe. Hala stalowa może mieć wielonawową konstrukcję lub składać się z  jednej nawy w zależności od potrzeb przyszłego użytkownika. Inaczej będzie wyglądała hala sportowa, a  inaczej ta, w której będą poruszać się suwnice czy inne środki transportu. Nad budową czuwają m.in.: projektant, konstruktor, technolog czy architekt, którzy nadzorują kolejne etapy wykonywanych prac budowlanych.

Hale stalowe – zalety konstrukcyjne

Stal jest elementem nośnym, przenoszącym obciążenia na fundamenty hal, dlatego stosuje się określenie konstrukcja stalowa hali.  Jeszcze do niedawna to żelbet był podstawowym budulcem konstrukcyjnym dużych powierzchni przemysłowych, a teraz stal wiedzie prym w różnych wielkopowierzchniowych realizacjach. Dlaczego? Budowa jest na pewno bardziej ekonomiczna, konstrukcja stalowa hali budowana jest z prefabrykowanych modułów. Dzięki temu nie tylko obniżają się koszty inwestycji budowalnej, ale też czas jej wykonania. O wiele łatwiej stalowe konstrukcje dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Z kolei żelbetowe konstrukcje będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż konstrukcje stalowe hali, w takich budynkach, gdzie trzeba zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Żelbet jest ogniotrwały, dlatego na jego bazie stawia się hale widowiskowe czy galerie handlowe.