Jak rozpoznać oznaki przepracowania? Jak temu zaradzić?

Jak rozpoznać oznaki przepracowania? Jak temu zaradzić?

Gdy praca przestaje sprawiać przyjemność, a stres zaczyna być towarzyszem każdego dnia w pracy, warto pomyśleć o odpoczynku. Ciało i umysł człowieka są w stanie znieść naprawdę wiele, lecz w wyniku przepracowania efektywność i wydajność pracownika spada. Poza tym nie wolno zapominać o życiu prywatnym.

Klasyczne objawy przepracowania.

Pierwszą oznaką przepracowania może być fakt, że praca wypełnia większość dnia- brakuje czasu na inne obowiązki oraz odpoczynek. Członkowie rodziny mogą wtedy czuć się odrzuceni i zaniedbani. Innym objawem może być permanentny stres oraz brak satysfakcji z pracy. Gdy dodatkowo pojawia się nerwowość, osłabienie, częste bóle głowy oraz zaburzenia koncentracji uwagi, może to świadczyć o braku odpowiednio długiego odpoczynku. Poza tym, charakterystycznym objawem przepracowania jest wypieranie problemu. Jest to poważny problem i warto w takiej sytuacja zacząć szukać pomocy.

Czas powiedzieć sobie: „stop”

Skutki przepracowania mogą być bardzo poważne- są to zazwyczaj choroby zawodowe, problemy z sercem, głęboka depresja, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Aby do nich nie doprowadzić, należy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, a odpoczynkiem. W ciągu dnia powinien znaleźć się czas na pracę, obowiązki domowe oraz czas na sen. Trzeba również pamiętać o zbilansowanych posiłkach oraz o aktywności fizycznej. Dzięki temu możliwe jest osiąganie sukcesów zawodowych, a jednocześnie cieszyć się życiem osobistym, bez negatywnych skutków przepracowania.

Tlenek magnezu jednym ze sposobów walki ze skutkami przepracowania.

Tlenek magnezu jest związkiem chemicznym o różnorodnych zastosowaniach. W medycynie jest stosowany w stanach niedoboru magnezu, zmęczenia, nasilonego stresu, wzmożonej drażliwości, bólach głowy, a także w zaburzeniach snu. W większości są to skutki przepracowania, dlatego tlenek magnezu jest jednym ze skutecznych sposobów walki z tym problemem. Magnez jest pierwiastkiem ważnym dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego- niedobory magnezu objawiają się drganiem powieki, skurczami mięśni, sennością oraz zmęczeniem. Osoby narażone na przewlekły stres często mają niedobory magnezu, dlatego warto go stosować również w zapobieganiu skutkom przepracowania. Związek ten jest również polecany dla osób borykających się z łamliwymi paznokciami oraz suchymi włosami, dla osób pracujących fizycznie oraz kobiet w ciąży. Tlenek magnezu jest także środkiem łagodzącym nadkwasotę oraz zatrucia pokarmowe.