Jak nawilżać błony śluzowe dróg oddechowych?

Jak nawilżać błony śluzowe dróg oddechowych?

Gdy błony śluzowe dróg oddechowych są przesuszone to świetna okazja dla bakterii i wirusów, by mogły wywołać infekcję. Dzieje się tak dlatego, że śluzówka to pierwsza bariera, przez jaką powietrze dostaje się do organizmu. Odpowiednio nawilżona śluzówka ma szanse przeciwdziałać drobnoustrojom. Dzięki odpowiednio nawilżonym błonom śluzowym dróg oddechowych ryzyko zmniejsza się ryzyko infekcji gardła i zatok, więc warto zacząć o nie dbać.

Jakie czynniki powodują wysuszanie śluzówki?

Błony śluzowe dróg oddechowych są uszkadzane najczęściej z powodu czynników zewnętrznych, takich jak: spaliny, dym papierosowy, pył, opary detergentów, farb, niektóre kosmetyki. Osoby przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych przez większość dnia, także często mają problem z suchością w gardle i nosie. Śluz, który nawilża śluzówkę, jest produkowany w mniejszych ilościach podczas infekcji, dlatego wtedy odczuwana jest suchość w górnych drogach, co powoduje dyskomfort. Narażając swój układ oddechowy na częste działanie różnych czynników, trzeba dbać o nawilżanie śluzówki.

Jak nawilżać śluzówkę dróg oddechowych?

Przede wszystkim trzeba nawadniać organizm od wewnątrz, pijąc około dwóch litrów wody w ciągu dnia. Dzięki temu będą również nawilżone błony śluzowe. Warto pomyśleć o używaniu nawilżaczy powietrza w mieszkaniu, szczególnie w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Najlepsza temperatura do spania, by nie wysuszać śluzówki to 19-20 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby ograniczać przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przestać palić papierosy. W przypadku przewlekłego uczucia suchości w nosie można aplikować dwie lub trzy kropelki soli fizjologicznej do nosa. Pomocne będą także inhalacje z pary wodnej z dodatkiem olejku tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Gardło można nawilżać, stosując płukankę z wody po gotowaniu siemienia lnianego oraz płucząc je oliwą z oliwek. Jest to sposób wypróbowany i ceniony przez osoby pracujące głosem np. nauczycieli, czy wokalistów. Nawilżanie śluzówki jest szczególnie istotne w przypadku częstych infekcji wirusowych np. powracającego zapalenia zatok i gardła.

Warto wspomagać się także preparatami nawilżającymi śluzówkę dostępnymi w aptece np. Zatoxin, Sinavet, Sinulan, które zawierają naturalne składniki np. ekstrakt z kwiatów bzu czarnego, dziewanny, lukrecji, werbeny. Suplementy diety wspomagające nawilżanie błony śluzowej dróg oddechowych są dostępne w formie tabletek, maści, kropli lub pastylek do ssania.