Jak dobrać maty do ćwiczeń?

Jak dobrać maty do ćwiczeń?

Realizując treningi domowe, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Niektóre z nich niestety są dość ciężkie i nieporęczne, a to stanowi zagrożenie dla podłoża. Sprawdź, jak dobrać podłoże do treningu w domu, by trenować komfortowo i zabezpieczyć podłogę.

Podczas treningu w domowych warunkach trzeba pamiętać o konieczności stworzenia sobie odpowiedniego otoczenia. Jest to o tyle ważne, że wpływa nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo osoby ćwiczącej oraz otoczenia. Maty do ćwiczeń pozwolą na bardzo efektywne zabezpieczenia podłogi w domu, a także sprawią, że osoba ćwicząca będzie mogła realizować trening w pełni bezpiecznych warunkach, które nie generują ryzyka poślizgnięcia się i doznania kontuzji. Wybierając odpowiednie maty, trzeba jednak dopasować je indywidualnie do swoich potrzeb. Na rynku są dostępne różne wersje mat. Różnią się wielkością, materiałem wykonania, a także grubością. Zawsze, zanim wybierze się produkt dla siebie, trzeba więc rozpoznać swoje potrzeby. Warto do tego celu przemyśleć, jakie ćwiczenia będzie się wykonywać oraz, jakiego sprzętu się użyje.

Maty do ćwiczeń – jak duże kupić?

Nabywając maty do treningu, należy kupić na tyle małe wersje, by można je było komfortowo przechowywać. Nie wolno jednak zapominać, że muszą one być na tyle duże, by móc na nich komfortowo wykonywać ćwiczenia, a jeśli zachodzi taka potrzeba, móc łatwo odłożyć obciążenie zewnętrzne, takie jak hantle, czy kettlebell Ponadto jeśli wykorzystuje się ławeczki do ćwiczeń lub innych sprzęt tego rodzaju, mata nie powinna być od nich mniejsza. Powinna być większa co najmniej dwukrotnie, jeśli chodzi o szerokość. To pozwoli na komfortowe ustawienie, a także odkładanie ciężaru na podłogę, tak by była ciągle zabezpieczona matą. Jeśli matę każdorazowo się chowa i rozkłada dopiero na trening, trzeba brać pod uwagę, by można było ją łatwo zwinąć. Dlatego też maty o bardzo dużej grubości, będą w takim przypadku mało wygodne.

Grubość i materiał mat do treningu

Kupując maty do ćwiczeń, jeśli nie będą one służyły do treningu z dużym obciążeniem, można zadowolić się grubością około kilku milimetrów. Grubsze maty będą o wiele lepiej zabezpieczały podłogę, a także będą bardziej stabilne, jednak będą trudne w przechowywaniu, a tak duże zabezpieczenie i tak nie będzie konieczne. Grubsze maty są polecane wtedy, gdy wykonuje się ćwiczenia z hantlami lub sztangami o wardze przynajmniej kilkudziesięciu kilogramów.