Czy można samemu zadbać o kondycję paznokcia?

Czy można samemu zadbać o kondycję paznokcia?

Każdego dnia paznokcie są narażone na uszkodzenia. Stają się wtedy kruche i łamliwe. Taka kondycja paznokci może wynikać z niedoborów witamin i minerałów lub nieprawidłowej ochrony i pielęgnacji. Aby zadbać o paznokcie, powinny wystarczyć zabiegi wykonywane samodzielnie w domu.

Co robić, by paznokcie były w dobrej kondycji?

Zdrowe i ładne paznokcie nie muszą być długie i umalowane. Najważniejsze, żeby były dobrze odżywione, równej długości, z usuniętymi skórkami. Aby osiągnąć taki efekt potrzebna będzie odżywka do paznokci oraz papierowy lub szklany pilnik do paznokci. Do usunięcia skórek będzie potrzebny drewniany patyczek do skórek oraz cążki. Przed wykonaniem manicure trzeba namoczyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem, by zmiękczyć skórki wokół paznokci. Usuwanie skórek bez ich wcześniejszego zmiękczenia, może skończyć się skaleczeniem. Skóra wokół paznokci jest delikatna, więc wycinanie skórek wymaga pewnej wprawy. Gdy ten etap mamy za sobą, należy wyrównać długość paznokci, najlepiej za pomocą pilnika. Przed nałożeniem odżywki do paznokci warto wyrównać płytkę paznokci, używając bloku polerskiego lub pilniczka polerującego. Następnie należy odtłuścić paznokcie specjalnym cleanerem. Kolejnym produktem do nałożenia jest odżywka do paznokci, która powinna być dostosowana do rodzaju paznokci. Gdy borykamy się z problemem paznokci kruchych i łamliwych, należy używać odżywki wzmacniającej, a gdy paznokciom brakuje odżywienia, mogą to być specjalne olejki odżywcze lub wcierki witaminowe. Jako baza po lakier kolorowy świetnie sprawdzi się odżywka do paznokci, która utwardzi płytkę paznokcia.

Jak jeszcze można zadbać o paznokcie?

Można stosować olejek rycynowy, oliwę z oliwek z sokiem z cytryny, które poprawią wygląd paznokci. Poza tym należy stosować krem do rąk i paznokci, najlepiej po każdym namoczeniu rąk np. zmywaniu. Warto regularnie robić peeling dłoni, który poprawi także wygląd skóry wokół paznokci. Lakiery kolorowe mogą osłabiać kondycję paznokci, dlatego zaleca się od czasu do czasu robić przerwę od malowania paznokci lakierem, na rzecz malowania ich odżywką. Wszelkie odżywki, wcierki witaminowe, czy olejki warto stosować na noc, ponieważ wtedy będą miały szanse podziałać na paznokciach o wiele dłużej i skuteczniej. Aby chronić paznokcie, najlepiej obcinać je krótko, szczególnie jeśli pracujemy dużo na komputerze, a także nie należy zbyt często używać polerki do paznokci, ponieważ może osłabiać płytkę paznokciową.